Platforma Pre pôdu prináša inovácie, osvetu a podporu v oblasti regeneratívneho poľnohospodárstva
Platforma Pre pôdu sa zameriava na rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku. Cieľom je zlepšovať kvalitu pôdy a potravín, šíriť poznatky medzi farmármi a odborníkmi a podporovať rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva. Nadácia Ekopolis tento cieľ napĺňa budovaním platformy Pre pôdu, podporou výskumu v demonštračnom Living Labe v Arboréte Mlyňany, praktickou pomocou farmárom a snahou o zavedenie regeneratívneho poľnohospodárstva do univerzitného vzdelávania.
V prvej polovici roku 2025 sa uskutočnili viaceré podujatia – medzinárodný workshop „Sustainable Solutions for Agriculture and Plant Nutrition“ a exkurzia v Arboréte Mlyňany, konferencia s názvom „Strategický plán SPP 2023-2027: Ako nové finančné nástroje a udržateľné postupy v hospodárení na pôde budú formovať budúcnosť slovenského poľnohospodárstva“ s prezentáciou sejačky Weaving GD3001 G&F, ako aj medzinárodný okrúhly stôl o regeneratívnom poľnohospodárstve.
V roku 2024 zakúpila Nadácia Ekopolis bezorebnú NO-TILL sejačku, ktorú od jari 2025 testujú slovenskí farmári. Sejba prebehla v spolupráci so SPU Nitra aj na viacerých súkromných farmách, kde sa overovali nové postupy pri pestovaní bez orby.
„Okrem Arboréta v Mlyňanoch a Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Kolíňanoch, kde sme siali na jeseň 2024, sa sejačka využila pri jarnej sejbe ovsa do nespracovanej pôdy po predplodine ďateline purpurovej v PD Hôrka nad Váhom. S úspechom sa tiež uplatnila na poliach súkromne hospodáriaceho roľníka v Radošine pri sejbe pšenice jarnej a ďateliny plazivej po predošlom úhore s porastom a aj pri priamej sejbe jačmeňa jarného a hrachu siateho u farmára v obci Lok,“ uvádza Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.
Platforma Pre pôdu aktívne pokračuje v prípravách na ďalšie podujatia a exkurzie pre študentov, farmárov a odborníkov, ktorí majú záujem o regeneratívne poľnohospodárstvo a zdravú krajinu.
Platforma Pre pôdu získala v roku 2025 podporu z Nadácie VÚB.