Predstavujeme 12 finálových stromov s jedinečnými príbehmi


Stromy z celého Slovenska opäť bojujú o titul Strom roka 2023

Aj v roku 2023 zabojuje 12 finálových stromov o titul Strom roka. V ankete, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, medzi sebou opäť súperia tie najzaujímavejšie stromy z celého Slovenska a rozpovedajú svoje výnimočné príbehy. O tom, kto sa bude hrdiť prestížnym titulom a získa odborné ošetrenie, rozhodne verejnosť v hlasovaní od 1. júla do 30. septembra na www.ekopolis.sk. 

Nový ročník ankety už po 21.krát predstavuje dvanásť unikátnych stromov, ktoré nominovali jednotlivci či organizácie z celého Slovenska.  „Anketa Strom roka je súťaž, v ktorej nerozhoduje vek, či výzor stromu ale jeho spojenie s ľuďmi. Sú to práve príbehy stromov, ktoré vypovedajú o blízkom vzťahu človeka s prírodou a o tom, kam patríme. Aj vďaka ankete už viac ako 20 rokov upozorňujeme na význam, hodnotu a krásu stromov a prispievame k ošetreniu a záchrane existujúcich starých stromov,hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Ako hlasovať?

Hlasovanie potrvá do 30. septembra a za svojho favorita je možné zahlasovať štyrmi spôsobmi:

  • hlasovanie na webe:svojho favorita vyberiete v ponuke na webe ekopolis.sk, váš hlas bude overený vďaka e-mailu, ktorý pri hlasovaní zadávate.
  • originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho. Počet vytlačených hlasovacích lístkov je obmedzený.
  • formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
  • Facebook hlasovanie:hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2023“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.

  

Poslanie ankety

Poslaním ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Každoročne sa v ankete uskutočňuje aj súťaž pre školy, ktorej cieľom je podporiť hlasovanie v ankete a zvýšiť záujem najmladších o stromy a ich význam. Na prvé tri víťazné stromy čaká odmena v podobe dendrologického posudku a odborné ošetrenie v hodnote 300 eur, ošetrenia sa dočkajú aj ďalšie stromy, ktoré sú vybrané spomedzi všetkých nominovaných stromov odborníkmi. Na hlasujúcich čakajú aj milé ceny z nadácie a od partnerov ankety.

Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je viac ako 10 rokov známy spevák Peter Lipa.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.