Strom, ktorý si pamätá príchod Pálffyovcov do Malaciek. 500 ročný dub je Strom roka 2023


V 21. ročníku ankety Strom roka odovzdalo svoj hlas viac ako 19 tisíc milovníkov stromov. Tí  rozhodli, že titul Strom roka 2023 poputuje tento raz do Malaciek. Dub letný zo Zámockého parku získal 4201 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za víťazným dubom, s počtom hlasov 2966, sa umiestnil Platan javorolistý zo Žiaru nad Hronom, ktorý rastie na nádvorí biskupského kaštieľa. Tretie miesto si s počtom hlasov 2112 vyslúžila Borovica lesná zo Žiliny, ktorá rastie pri známej Paľovej búde. Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2023 v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave.

Súťaž pre školy

Odmenené boli aj tento rok školy, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci ankety. V prvej kategórii, kde rozhodoval počet zapojených žiakov, sa na prvom mieste ocitla Základná škola Májové námestie z Prešova vďaka 829 hlasom, druhé miesto patrí Základnej škole Veľkomoravská z Trenčína s počtom hlasov 773 a tesné tretie miesto si vyslúžili žiaci zo Základnej školy Juraja Fándlyho zo Serede vďaka748 hlasom.

V druhej kategórii sme ocenili enviro aktivity navyše, ktoré sa na danej škole robia – nerozhoduje teda počet žiakov, ale aby sme boli férovejší aj k menším školám, či triedam, tie majú možnosť ukázať nám, čo všetko v škole robia, aby si uctili krásu vzácnych a zaujímavých stromov a učili sa, prečo sú stromy dôležité,“ približuje Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Ocenenou školou výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur je Základná škola Jána Smreka z obce Melčice-Lieskové, ktorá i nominovala chránený Dub sivozelený do aktuálneho ročníka, ten skončil na ôsmom mieste. Na ďalších dvoch priečkach, ktoré sú ocenené milými cenami pre najmenších sa umiestnila Materská škola Haburská z Prešova a Spojená škola internátna z Fatranskej v Žiline.

Aktivity v ankete pokračujú

V ankete nás ešte čaká ošetrenie stromov a to nie len tých víťazných. Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa nám každý rok darí ošetrovať aj také stromy, ktoré nám boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť,“ dopĺňa Hromadová.

Už po štvrtý krát sa v ankete bude konať aj verejná výsadba stromov. Tá je plánovaná na neskoršie novembrové obdobie s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Kozel – Klub ochranov zelene. „Čaká nás dosadba nových stromov v Senici – Čáčov a Vrbovciach – Štefanovej. V oboch prípadoch sa jedná o doplnenie stromov do jednotlivých stromoradí, ktoré boli poškodené zverou. Vysadených bude 15 vzrastlých stromov za účasti dobrovoľníkov i širšej verejnosti. Stretávanie ľudí pri dobrovoľníckej aktivite a dobrej veci je v súčasnej spoločenskej situácii, ktorej neprehliadnuteľnou črtou je polarizácia, veľmi dôležité. Navyše tak okrem záchrany starých a cenných stromov môžeme v rámci ankety stromy prinavracať aj tam, kde chýbajú,“ hovorí Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

 

Výsledky ankety Strom roka 2023:      

 

FINÁLNE PORADIE
1.miesto Dub letný, Malacky 4201
2.miesto Platan javorolistý, Žiar nad Hronom 2966
3.miesto Borovica lesná, Žilina 2112
4. Dub letný, Bukovce 1944
5. Hruška obyčajná, Boleráz 1671
6. Platan javorolistý, Jelšava 1307
7. Pagaštan konský, Topoľčany 1283
8. Dub sivozelený, Melčice-Lieskové 1243
9. Ginko dvojlaločné, Prešov 924
10. Lipa malolistá, Lipovec 806
11. Orech kráľovský, Kremnica 721
12. Platan javorolistý, Bratislava 710

 

Príbehy víťazných stromov:

1.miesto: Dub letný (Quercus robur)

Vek stromu: 500 rokov, Obvod kmeňa: 660 cm, Výška stromu: 20 m
Zámocký park v Malackách, okres Malacky, Bratislavský kraj

Pálffyovský dub spomienok

Pálffyovský dub je jedným z mála stromov, ktoré svoj príbeh začali písať ešte pred príchodom Pálffyovcov do Malaciek – predtým než sa začali budovať priľahlý kaštieľ a park, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Stačí len spomaliť, započúvať sa do šumu listov v poryve vetra a do spevu vtákov. Rozpovie vám príbehy nielen o tomto šľachtickom rode Pálffyovcov, ale aj o napoleonských vojskách, dávnych láskach, epidémiách, požiaroch, trhoch či jarmokoch, ale aj o ceste Macka do Malacek, keď išel šošovičku mlácit. Je domovom mnohých organizmov, útočiskom počas letných dní, partnerom pri potulkách parkom, dôverným priateľom. Je jedným z najstarších exemplárov nachádzajúcich sa v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park i jeden z posledných exemplárov, ktorý bol zahrnutý do kompozície parku z drevín nachádzajúcich sa v bezprostrednom okolí kaštieľa, ktoré tvorili divoké lesy.

 

2.miesto: Platan javorolistý (Platanus acerifolia (hispanica))

Vek stromu: 150 rokov, Obvod kmeňa: 304 cm, Výška stromu: 24 m
Nádvorie biskupského kaštieľa Žiar nad Hronom, okres Žiar nad Hronom, Banskobystrický kraj

Symbol spojenia

Existuje niekoľko legiend spojených s platanom na nádvorí biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom. Jedna z nich hovorí o tom, že platan bol zasadený biskupom, ako symbol spojenia neba a zeme – jeho koruna sa dotýka neba, zatiaľ čo korene siahajú do hĺbky zeme. Podľa tejto legendy tak platan zároveň symbolizuje aj spojenie duchovnej a svetskej moci. Podľa dostupných historických údajov bola výsadba platanu v kaštieli pravdepodobne realizovaná v 19. storočí, konkrétny rok výsadby však nie je známy.  Platan je dnes významnou dominantou mesta, v súčasnosti je chránený ako súčasť miestneho kultúrneho dedičstva. Vďaka miestu, kde rastie, je ukrytý pred zrakom verejnosti, no každého, kto ho zbadá, okamžite chytí za srdce.

 

3.miesto: Borovica lesná (Pinus sylvestris)

Vek stromu: 120 rokov, Obvod kmeňa: 350 cm, Výška stromu: 25 m
Univerzitné pastoračné centrum pri Žilinskej univerzite, okres Žilina, Žilinský kraj

Borovica pri Paľovej búde

Borovica pokojne rastie v žilinskom lesoparku Chrasť, medzi Veľkým a Malým dielom a roky je svedkom mnohých udalostí zo spoločenského, sociálneho, kultúrneho a športového života. Na tomto mieste rástla už vtedy, keď dal v roku 1925 žilinský hoteliér Pavol Folkmann postaviť pri starej ceste drevenú poschodovú budovu s dvoma vežičkami – „Paľovu búdu“. Postupne v nej boli lesná reštaurácia, kolkáreň, tančiareň, ženský rehoľný rád kongregácie Sestier sv. Cyrila a Metoda, sociálny ústav, viaceré pracoviská univerzity i kaviareň. Dnes sa v budove pri borovici nachádza Univerzitné pastoračné centrum pri Žilinskej univerzite. Strom a Paľova búda tak spolu vytvárajú neuveriteľnú dvojicu a malebne dotvárajú moderný campus Žilinskej univerzity. Borovica vysoko čnie a chráni ho svojimi štyrmi kmeňmi.

Fotografie a príbehy všetkých finalistov nájdete na www.ekopolis.sk
Ilustračné fotografie víťazov a videonominácie na stiahnutie: https://we.tl/t-lMLBudoU1M

Kontakt:
Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica
Martina Hromadová, 0908 371 289, hromadova@ekopolis.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.