Hlasovanie za Pálffyovský dub z Malaciek sa začalo! Stromy z Európy sa pustili do boja o prestížny titul


Viac než päťstoročný dub zo Zámockého parku v Malackách, ktorý ešte na jeseň získal titul Strom roka 2023, sa teraz uchádza o ďalšie hlasy verejnosti v medzinárodnej súťaži stromov – Európsky strom roka 2024. Pálffyovský dub spomienok reprezentuje svojim príbehom Slovensko medzi súpermi z ďalších 14 krajín Európy. Milovníci stromov môžu svoj hlas odovzdať do 22. februára 2024 prostredníctvom online hlasovania na webovej stránke www.treeoftheyear.org .

Pamätá si príchod Pálffyovcov do Malaciek, budovanie kaštieľa a priľahlého parku, hrôzy vojen a epidémií, tradičné jarmoky a trhy, ale rozpovedá aj príbehy dávno zabudnutých lások. Viac ako päť storočí dub sleduje príbehy ľudí a od dnes bojuje aj o titul Európsky strom roka. „Náš Pálffyovský dub spomienok je jedným z posledných existujúcich, viac ako 500 ročných, exemplárov duba letného z konca stredoveku v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park Malacky. Zásluhou Pálffyovcov, jedného z najlojálnejších šľachtických rodov počas celej vlády Habsburgovcov, nesie v sebe spomienky na udalosti, ktoré ho spájajú s viacerými európskymi krajinami. Aj preto dub vnímame ako kandidáta nás všetkých v boji o titul Európsky strom roka 2024,“ hovorí Kamil Ftáčnik, nominovateľ stromu do súťaže z Mestského úradu v Malackách. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s najsilnejším príbehom.

Tento rok sa do finále Európsky strom roka zapojilo 15 krajín v rámci Európy. „Pálffyovský dub je ďalší unikátny, starý a vzácny strom, ktorý mohla verejnosť spoznať vďaka ankete Strom roka, ktorú každoročne v Nadácii Ekopolis organizujeme. Vďaka výhre v ankete získal nie len potrebné odborné ošetrenie, ale najmä pozornosť verejnosti a srdcia tisícok milovníkov stromov. Po minuloročnom skvelom úspechu Dračieho duba bude Pálffyovský dub z Malaciek ďalší skvelý kandidát na popredné priečky,“ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Podľa tradície, patronát nad finále prebrali členovia Európskeho parlamentu – Luděk Niedermayer a Michal Wiezik.

 Zmena pravidiel v súťaži Európsky strom roka

Kratšie hlasovacie obdobie, ktoré začne 1. a skončí 22. februára, má za cieľ zintenzívniť kampaň a viac motivovať záujemcov o hlasovanie. Novinkou tiež je, že priebežný výsledok nebude zverejnený po celý čas a teda hlasovanie bude tajné. Odkryté bude len v dvoch termínoch, kedy budú zverejnené priebežné výsledky na sociálnych sieťach organizátora ETY aj Nadácie Ekopolis. Veľkou zmenou pre hlasujúcich bude jazyk – stránka bude tentokrát len v anglickej verzii.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácii Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

Cieľom súťaže Európsky strom roka je poukázať na význam stromov v prírodnom a kultúrnom dedičstve Európy a na význam ekosystémových služieb, ktoré stromy poskytujú. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, strom zakorenený v živote a práci ľudí a komunity, ktorá ho obklopuje.

Dôležité dátumy:

1.-22. február: Verejné hlasovanie na www.treeoftheyear.org

8. a 15. február: Zverejnenie predbežných výsledkov

8.marec: Slávnostné vyhlásenie výsledkov ETY v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu

Pravidlá hlasovania sú zverejnené tu.

Viac informácií o ankete Európsky strom roka: www.treeoftheyear.org

Fotografie a logá na stiahnutie: na stiahnutie tu

Autor fotografií stromu zo Slovenska: Martin Babarík, Kamil Ftáčnik

Autor TS a kontaktná osoba: Martina Hromadová, PR a komunikácia Nadácie Ekopolis, hromadova@ekopolis.sk, 0908 371 289

Kontakt EPA pre médiá: Adam Holub: adam.holub@nadacepartnerstvi.cz — (+420) 777 053 722

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.