Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2023

Ročník 2023

Nadácia Ekopolis v roku 2023 organizuje v poradí už 21. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Počas apríla môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasleduje výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vyberie 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bude spustené 1. júla 2023 a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou prevzal už jedenásty rok spevák Peter Lipa.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Ako prebieha nominácia stromov?

 • registrácia a prihlásenie obľúbeného stromu do ankety prebieha výlučne online cez registračný formulár na tomto linku.
 • prihlásenie je možné od 3. apríla do 5. mája 2023 do 16:00

Ako prebieha hlasovanie verejnosti?

 • Zo všetkých nominovaných stromov vyberie porota 12  finalistov, ktorých zverejníme v deň začiatku hlasovania, teda 1. júla 2023.
 • Hlasovanie trvá od 1.júla do 30.septembra 2023.
 • Hlasovanie je možné 4 spôsobmi:
  • hlasovanie na webe: svojho favorita vyberiete v ponuke vpravo, váš hlas bude overený vďaka e-mailu, ktorý pri hlasovaní zadávate.
  • originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho. Počet vytlačených hlasovacích lístkov je obmedzený.
  • formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
  • Facebook hlasovanie: hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2023“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.
 • V rámci hlasovania prebieha počas septembra aj samostatná súťaž pre školy. Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze. 

 

Aká odmena čaká na víťazov?

 • Po sčítaní všetkých hlasov sa v októbri uskutoční slávnostné vyhodnotenie. Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2023 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka.
 • Prvé 3 víťazné stromy získajú dar – odborné ošetrenie v hodnote 300 eur.
 • V rámci ankety odmeňujeme i vyžrebovaných nominujúcich i hlasujúcich knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.
 • Odmenené budú aj školy v samostatnej sprievodnej súťaži – získať môžu výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 650 eur a iné vecné ceny.

 

 

Víťaz Strom roka 2022

Dub letný - Dračí dub (5916 hlasov)

Vek stromu: 700 rokov, Obvod kmeňa: 677 cm, Výška stromu: 18 m

Dračí dub Strom dostal pomenovanie vďaka svojej mohutnosti a výzoru. Pripomína sediaceho draka a jeho kôra je drsná a zjazvená ako z bájnych súbojov drakov. Ale nikto sa ho nebojí. Skôr naopak! Každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Je ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.

Výsledky ankety Strom roka 2022

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Dub letný - Dračí dub Les v katastri obce Lozorno, okres Malacky, Bratislavský kraj 5916 1
Lipa veľkolistá - Opinská lipa Nádvorie kaštieľa v obci Opiná, okres Košice - okolie, Košický kraj 5858 2
Buk lesný - Strážca dediny Svrčinovec - Matiaškovci, okres Čadca, Žilinský kraj 3479 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.