20 letokruhov ankety Strom roka. Zahlasujte za obľúbený strom v jubilejnom ročníku!


Každoročný súboj o titul Strom roka sa práve rozbehol! V ankete, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, medzi sebou opäť súperí 12 finálových stromov z celého Slovenska. O tom, kto sa bude hrdiť prestížnym titulom a získa odborné ošetrenie, rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta na www.ekopolis.sk.

Hlasovanie verejnosti začína 1. júla a potrvá do konca septembra.  „Tento ročník je pre anketu ozaj výnimočný, slávime 20 rokov, počas ktorých sa začala stromom venovať väčšia pozornosť, upozorňuje sa na ich význam, hodnotu a krásu. Každý rok počúvame stále nové príbehy, ktoré vypovedajú práve o vzťahoch medzi ľuďmi a stromami,“ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Letokruhy ankety

V roku 2000 sa ochranári prírody v Čechách rozhodli usporiadať prvý ročník ankety o najsympatickejší strom. O dva roky sa súťaž dostala na Slovensko, od roku 2007 ju organizuje Nadácia Ekopolis. Dnes, o dve dekády neskôr, sa do súťaže každoročne zapája 16 krajín Európy a myšlienku podporujú stovky tisíc ľudí. A anketa strom roka na Slovensku prekročila druhé desaťročie. „Pri príležitosti jubilejného 20. výročia sme sa rozhodli predstaviť verejnosti všetkých doterajších víťazov ankety prostredníctvom výstavy fotografií. Vychutnať si ju môžu návštevníci Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici počas leta. Veríme, že povzbudíme u všetkých milovníkov stromov lásku k nášmu kultúrnemu a prírodnému dedičstvu,“ približuje Martina Hromadová. Súčasťou ankety aj naďalej ostávajú odborné ošetrenia stromov, septembrová súťaž pre školy, či ceny pre hlasujúcich v záverečnom žrebovaní.

Ako hlasovať?

Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ten je súčasťou letného vydania časopisu Krásy Slovenska. Hlasovať sa dá aj formou SMS správy, na webovej stránke alebo na sociálnej sieti Facebook. Slávnostné vyhodnotenie spojené s verejnou výsadbou stromov sa uskutoční na jeseň.

 

Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je viac ako 10 rokov známy spevák Peter Lipa.

Všetky potrebné informácie nájdete na www.ekopolis.sk.

Kontakty: PR a komunikácia: Martina Hromadová, tel. 0908 371 289, ragalova@ekopolis.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.