Platforma Pre pôdu – zdravá zem a zdravé potraviny
Cieľom projektu je podporiť rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku – najmä ich zavádzanie do praxe a šírenie poznatkov medzi farmármi a odbornou verejnosťou.
Aktivity projektu sú rozdelené do štyroch prepojených oblastí:
1. Zdieľanie informácií
Zameriavame sa na šírenie informácií o regeneratívnom poľnohospodárstve so zreteľom na prax aj najnovšie poznatky. Kľúčovou platformou je web www.prepodu.sk, kde pravidelne publikujeme články, výsledky výskumov a príklady dobrej praxe.
Dôležitou súčasťou je aj osobný kontakt s farmármi, odborníkmi i verejnosťou:
-
Účasť na odborných podujatiach ako Agrokomplex
-
Organizácia exkurzií, seminárov, konferencií a Dní pre pôdu priamo na farmách
2. Praktická pomoc farmárom
Pre úspešné zavádzanie regeneratívnych techník je kľúčový prístup k špecializovanej technike. V roku 2024 sme preto zaobstarali:
-
Bezorebnú „no-till“ sejačku
-
Rezací valec na medziplodiny
Od jari 2025 bude Nadácia Ekopolis túto techniku zapájať do testovania na farmách – umožníme farmárom vyskúšať nový spôsob hospodárenia priamo na ich pôde.
3. Výskum a demonštračné plochy
Chýbajúce demonštračné plochy sú prekážkou rozvoja regeneratívnych systémov. Preto sme vytvorili:
-
Living Lab v Arboréte Mlyňany (SAV) – modelový agrolesnícky systém s regeneratívnym hospodárením
-
Referenčné plochy Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU (farma Kolíňany)
4. Vzdelávanie a prenos poznatkov
Veríme, že najlepším miestom na učenie je prax – pole. Preto je Living Lab určený aj na:
-
exkurzie, odborné semináre, Dni poľa
-
podporu diplomových a dizertačných prác so zameraním na regeneratívne poľnohospodárstvo
Naším dlhodobým cieľom je zvýšiť záujem odborníkov a budúcich farmárov o moderné, ekologicky priaznivé systémy hospodárenia.
Aktivity
Medzinárodný workshop v Arboréte Mlyňany (24. februára 2025, Arborétum Mlyňany)
Workshop bol organizovaný v rámci projektu Greet CE v spolupráci s Soil-X-Change. Súčasťou programu bola aj prednáška nášho kolegu z Nadácie Ekopolis – Martina Gálika, ktorý prezentoval skúsenosti z implementácie agrolesníckych systémov na Slovensku. V závere workshopu účastníci navštívili Living lab pre agrolesníctvo a regeneratívne poľnohospodárstvo. Viac informácií nájdete TU.
Sejačka v akcii (apríl 2025)
So službou sejby WEAVING GD3000M sme začali v spolupráci s pracovníkmi SPU Nitra na jar tohto roku na prvých podnikoch. Okrem Arboréta v Mlyňanoch a Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Kolíňanoch, kde sme siali na jeseň, sa sejačka využila pri jarnej sejbe ovsa do nespracovanej pôdy po predplodine ďateline purpurovej v PD Hôrka nad Váhom. S úspechom sa tiež uplatnila na poliach súkromne hospodáriaceho roľníka v Radošine pri sejbe pšenice jarnej a ďateliny plazivej po predošlom úhore s porastom a aj pri priamej sejbe jačmeňa jarného a hrachu siateho u farmára v obci Lok.
Konferencia „Strategický plán SPP 2023-2027: Ako nové finančné nástroje a udržateľné postupy v hospodárení na pôde budú formovať budúcnosť slovenského poľnohospodárstva“ (6. mája 2025, Nitra)
Nadácia Ekopolis sa zúčastnila konferencie, ktorej organizátorom bola Národná sieť rozvoja vidieka SR – regionálne pracovisko Trenčín. Nadácia Ekopolis počas konferencie vystavovala pred budovou Agroinštitútu vlastnú no-till sejačku Weaving GD3001 G&F, ktorú ponúka farmárom na vyskúšanie na vlastných poliach s úmyslom spropagovať postupy regeneratívneho poľnohospodárstva a ich zavádzanie do praxe v SR.
Okrúhly stôl (16. mája 2025, Nitra)
Nadácia Ekopolis sa 16. mája zúčastnila diskusie za okrúhlym stolom na tému „REGENERATIVE AGRICULTURE AND PLANT PRODUCTION UNDER CHANGING ENVIRONMENTAL CONDITIONS“, ktorá sa konala v priestoroch Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre. Viac informácií nájdete TU.
Celoslovenské dni poľa v Seliciach (3. – 4. júna 2025)
Predstavenie sejačky WEAVING GD3000M s rezacím valcom SUKOV AGROCUTER 3000. Viac informácií nájdete TU.