Living Lab
Hlavným cieľom projektu je podporiť širšie uplatnenie postupov regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku.
Všetky aktivity plánované v projekte sú zamerané na podporu zavádzania inovatívnych poľnohospodárskych metód, ktoré sú prospešné pre životné prostredie a zmierňujú negatívne účinky zmeny klímy.
1. Zber, príprava a šírenie dostupných odborných a vedeckých informácií o agrolesníctve a regeneratívnom poľnohospodárstve
Prvým krokom bude zosumarizovať dostupné zahraničné a domáce odborné a vedecké informácie vhodné pre slovenské podmienky z nových odborov agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva. Tieto informácie sa budú zhromažďovať, spracovávať a ďalej šíriť prostredníctvom špecializovaného portálu www.prepodu.sk, online informačnými materiálmi a organizovaním exkurzií. Okrem vydania tlačenej a online publikácie s touto tematikou, ktorá doteraz na Slovensku absentuje, budú pre prenos informácií zorganizované exkurzie priamo v reálnych podmienkach praxe, v existujúcich agrolesníckych systémoch alebo regeneratívne obhospodarovaných poliach, či v živom laboratóriu, ktorého zriadenie je tiež jedným z cieľov tohto projektu. Plánujeme taktiež vyrobiť 10 informačných a vzdelávacích videí o význame agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva.
2. Budovanie databázy pre agrolesníctvo a regeneratívne poľnohospodárstvo na výmenu inovácií a nových poznatkov
Identifikujú sa farmári s osvedčenými postupmi a vytvorí sa databáza s potenciálnymi ukážkovými farmami, ktoré sa rozhodli alebo sa rozhodnú implementovať do svojej praxe niektoré princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva. Vznikne tak sieť farmárov, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti s ostatnými farmármi. Na Slovensku v súčasnosti neexistuje organizácia, ktorá by formálne združovala farmárov a ďalších záujemcov o obe technológie – regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo a zároveň zabezpečila vzájomné zdieľanie poznatkov.
3. Zriadenie živého laboratória Living Lab na demonštráciu a výskum v oblasti agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva
Living Lab bude jedným z prvých demonštračných centier svojho druhu na Slovensku, kde sa komplexne na jednom mieste budú uplatňovať princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva.
Partnerom projektu je SAV (Slovenská akadémia vied) – Arborétum Mlyňany.
Aktivity:
- Deň Pre pôdu – 17. októbra 2024 sa v Arboréte Mlyňany uskutočnil Deň Pre pôdu. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska a zahraničia. Súčasťou podujatia boli odborné prednášky, predstavenie živého laboratória Living Lab i krst bezorebnej sejačky.