Dobrý sused podporil v tomto roku 18 komunitných projektov


Basketbalové koše nastaviteľné aj pre menšie deti, nové ovocné stromy a vyvýšené záhony, a dokonca aj solárna sušička na liečivé bylinky. Stačilo osloviť dobrého suseda, a peniaze sa našli. Grantový program Dobrý sused podporuje užitočné projekty občianskych združení a škôl v bratislavských mestských častiach Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice, a tiež v obci Rovinka už päť rokov. Len tento rok rozdelil vyše 32 tisíc eur. Ak sa k zaujímavému nápadu pridružilo aj dobrovoľnícke nadšenie ľudí, ochotných urobiť niečo pre krajší a lepší život celej komunity, od myšlienky k činu nebolo ďaleko. 

„Grantový program Dobrý sused vznikol so zámerom podporiť užitočné zmeny v komunitách okolo rafinérie a spojiť pri tom aktívnych ľudí. Za uplynulých päť rokov sa ukázalo, že na vytváranie priateľských susedských vzťahov stačia dobré nápady a program, ktorý im dá šancu,“ hovorí riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Anton Molnár.

Dobrý sused sa môže za päť rokov pochváliť vyše 60 podporenými projektmi komunitného, kultúrneho a sociálneho rozvoja, pri ktorých spojil lokálne samosprávy, školské zariadenia a občianske združenia. „Nápady na zlepšenie komunitného života prichádzajú postupne počas celého roka a hodnotíme ich v štyroch kolách. V uplynulom roku sme dostali 27 žiadostí. Z nich sme vybrali 18 najlepších a podporili sme ich celkovou sumou 32 800 eur,“ vysvetľuje Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Nadácia Ekopolis má v grantovom programe spoločnosti Slovnaft úlohu nestranného odborného posudzovateľa. Do úvahy berie aj nadšenie ľudí, ktorí žiadosť predkladajú a sú ochotní venovať svojmu projektu kus dobrovoľníckeho času a energie. „S Nadáciou Ekopolis spolupracujeme takmer dve desaťročia na zlepšovaní zelenej infraštruktúry a biodiverzity na celom Slovensku cez program Zelené oázy. Sme radi, že sa k nám pridali aj pri lokálnom grantovom programe Dobrý sused. Veríme, že aj v nasledujúcom roku nám z okolitých mestských častí a Rovinky prídu zaujímavé projekty na zlepšenie komunitného života a opäť bude z čoho vyberať,“ uzatvára Anton Molnár.

Zoznam podporených projektov

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.