Pokrstili sme dvojicu kníh Stromy a Pralesy Slovenska


Spoznajte najkrajšie zelené miesta Slovenska a poďte ich preskúmať s dvojicou kníh Stromy a Pralesy Slovenska. Pripomeňte si spolu s nami, aké nádherné prírodné miesta ešte stále na Slovensku máme, koľko toho ešte nepoznáme a čo všetko je potrebné chrániť. Nová dvojica kníh sa dočkala krstu počas oslavy 30. výročia Nadácie Ekopolis v Banskej Bystrici. 

Stromy a ich príbehy, Pralesy a život v nich – dve knihy pod spoločným názvom Stromy a Pralesy Slovenska nám predstavujú naše najkrajšie prírodné zákutia a zavedú nás do prírodných lesov, ktoré existujú bez zásahu človeka. Ako uvádza vydavateľ tohto projektu Daniel Kollár, „edičným zámerom bolo vydanie dvoch komplexných kníh o prírodnom dedičstve Slovenska, jeho chránených pralesoch a starých stromoch.“ Podľa jeho slov „knihy zaujmú všetkých milovníkov prírody, ktorí hľadajú inšpirácie na potulky po Slovensku, radi objavujú pekné prírodné zákutia alebo plánujú turistický výlet. Vychádzajú jednotlivo, ale aj spolu v darčekovom balení.“

Pralesy a život v nich

Prvou z dvojice kníh je publikácia o pralesoch Slovenska a predovšetkým o živote, ktorý sa v nej odohráva. Slovensko je stále v európskom kontexte nadpriemerne lesnatou krajinou. Jestvujú v ňom dva typy lesov – kultúrne lesy, t. z. umelo pestované, hospodársky využívané a takmer neschopné prežiť bez vonkajších  pestovateľských zásahov a prirodzené lesy s bohatou druhovou skladbou rastlín i drevín. Najkrajšie z nich sú pralesy, z ktorých mnohé sú chránené a niektoré patria aj do Zoznamu UNESCO.

V knihe Pralesy a život v nich sa autor Ivan Kňaze venuje prirodzeným lesom, ktoré sa obnovujú sami a bez ľudského zásahu. Obnovujú sa z vlastných genetických zdrojov a ani jeden nový strom tam nie je „cudzí“. Mŕtve stromy ponechané v prirodzenom lese prispievajú k rastu množstva pôdy a sú zdrojom výživy pre stovky druhov húb a domovom pre hmyz. V pralesoch našlo domov aj množstvo chránených živočíchov, ktoré autor dlhodobo a vytrvalo sledoval.

Podľa slov autora „je kniha putovaním Slovenskom po jeho najzaujímavejších pralesových lokalitách, ktorých je 123 s výmerou viac ako 20 hektárov.“ Autor na svojej prechádzke čitateľa zavedie do sedemdesiatich z nich. Ide najmä o tie, ktoré sú turisticky najprístupnejšie. Autor ich navštívil všetky a zachytil predovšetkým život, ktorý sa v nich odohráva.

 

Stromy a ich príbehy  

Autorom druhej knihy Stromy a ich príbehy je Daniel Kollár spolu s viacerými prispievateľmi do ankety Strom roka, ktorú už takmer dve desiatky rokov organizuje Nadácia Ekopolis. Podľa slov hlavného autora, zostavovateľa a editora v jednej osobe Daniela Kollára „publikácia predstavuje najkrajšie stromy, ktoré sa nachádzali medzi finalistami v ankete Strom roka za posledných 16 rokov. Je medzi nimi aj posledný víťaz ankety tzv. Dračí dub z Lozorna, ktorý dokonca v poslednej ankete Európsky strom roka skončil na skvelom 2. mieste.“

Viaceré stromy sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska a patria k zaujímavým výletným cieľom. V knihe sú prezentované tie, ktoré zaujmú predovšetkým z vizuálno-estetického hľadiska a majú zaujímavé parametre. Rozdelené sú podľa jednotlivých krajov, z hľadiska druhového rozloženia a viaže sa k nim aj nejaký príbeh. Nie sú to len chránené stromy, ale predovšetkým stromy, ktoré v posledných 16 rokoch zaujali ľudí na Slovensku až tak, že sa stali finalistami každoročnej ankety Strom roka.

A pre koho sú knihy určené? Podľa slov vydavateľa „nielen pre obdivovateľov prírodných krás Slovenska, ochrancov a milovníkov prírody, ale doslova pre všetkých turistov. Priam nabádajú  na prechádzky našimi pralesmi či posedeniami pri starých stromoch.“

Vyberme sa spolu s autormi na prechádzku prírodou k najkrajším stromom (180 finalistom posledných 16. ročníkov ankety Strom roka) či do neskrotenej prírody 70 pralesov a načerpajme tak energiu, ktorej majú stromy a prírodné lesy na rozdávanie. Poďme vnímať ich krá­su, počúvať, čo si ticho šepkajú a svoje pocity odovzdávať ďalej.

 Knihy môžete zakúpiť online priamo cez Vydavateľstvo Dajama. Kúpou kníh Stromy a ich príbehy zároveň prispievate na náš program Sadíme budúcnosť.

 

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.