Až jedenásť lokalít bude na jar sadiť budúcnosť. S výsadbami pomôže aj nový miniseriál


Ďalších jedenásť komunitných projektov pribudne do mapy výsadieb v jarnom grantovom kole programu Sadíme budúcnosť. Stromy budú sadiť opäť dobrovoľníci z celého Slovenska, ktorí sa rozhodli vrátiť ich tam, kam prirodzene patria a kde môžu plniť svoje nezastupiteľné funkcie pre krajinu i nás ľudí. Tento rok pomôže nadšencom s výsadbami aj nový päťdielny seriál s Ľudom Vaššom a Robom Podobom, ktorý krok po kroku približuje, ako správne vysadiť strom.

Do jarného grantového kola sa tento rok zapojilo 36 žiadateľov, ktorí poslali svoje projekty do 15. januára. Odborná komisia vybrala začiatkom februára jedenásť projektov na priamu podporu, ďalších päť čaká v zásobníku na dodatočné finančné zdroje. „Aj tento rok sme mali šťastie na kvalitné projekty, z ktorých jasne cítiť záujem komunít o výsadbu nových stromov, a to priamo v miestach, kde sú najviac potrebné. Sadiť budú dobrovoľníci z obcí, miest, ale aj neziskových organizácií či neformálnych skupín naprieč Slovenkom,“ hovorí Martina Hromadová, programová manažérka programu Sadíme budúcnosť. Celkovo sa na jarné projekty prerozdelí suma 27 800 eur. Všetky podporené projekty sú zhrnuté v tabuľke a zverejnené na tomto odkaze.

Pomôže i miniseriál o sadení stromov

Program Sadíme budúcnosť podporuje výsadby od jesene 2021. Za ten čas už podporil viac ako 50 lokalít a vysadených bolo viac ako štyritisíc stromov. „Našim cieľom v programe Sadíme budúcnosť je nie len podporovať lokálne komunity, prepájať ich a hľadať im zdroje na podporu, ale tiež neustále vzdelávanie. Častokrát sa na nás totiž obracajú ľudia s prosbou práve o odborný dohľad, či správne postupy pri výsadbe. Je dôležité,  aby mal ktokoľvek dostupné informácie ako vysadiť strom kvalitne a najmä udržateľne. Aj preto sme prišli s nápadom vytvoriť krátky seriál, kde by sme stručne, no zároveň odborne, zhrnuli všetko najdôležitejšie. V spolupráci so sadármi – Ľudom Vaššom a Robom Podobom z Ovocného stromu, sa nám to podarilo zhrnúť do piatich nadväzujúcich častí miniseriálu o výsadbe ovocných drevín,“ približuje Hromadová. Miniseriál Sadíme budúcnosť – Výsadba odbocných stromov v krajine je už teraz voľne dostupný online na sociálnych sieťach, alebo priamo na stránke www.sadimebuducnost.sk .

Nadácia Ekopolis ako organizátor iniciatívy Sadíme budúcnosť vďačí za podporu generálnemu partnerovi GLS General Logistics Systems Slovakia s.r.o, ale aj finančným partnerom iniciatívy a finančným partnerom výsadieb: Nadácii Slovenskej sporiteľne a spoločnostiam Kaufland a CMS, ktorí podporujú zmysluplné a užitočné aktivity lokálnych združení či obcí, ktorým záleží na budúcnosti a kvalite životného prostredia. Dôležitým partnerom iniciatívy Sadíme budúcnosť je tiež spoločnosť SLOVNAFT a.s., ktorá podporuje výsadby Sadíme budúcnosť, ale prostredníctvom grantového programu Zelené oázy v roku 2024 tiež prispieva ďalšími 24 projektami a stovkami stromov.

Viac informácií a kontakt pre média: Martina Hromadová, PR manažérka Nadácie Ekopolis, hromadova@ekopolis.sk, +421 908 371 289

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.