Certifikácia Vitajte cyklisti! je oficiálne spustená


Reštaurácie, penzióny, hotely, informačné centrá, hrady, múzeá, kúpaliská a ďalšie ubytovacie či stravovacie zariadenia  a turistické ciele môžu zvýšiť atraktivitu svojho zariadenia pre cykloturistov získaním certifikátuVitajte cyklisti! Certifikáciu na Slovensku  realizuje Nadácia Ekopolis, s podporou nadácie DOEN a spoločnosti Toyota a jej cieľom je zvýšiť počet turistických zariadení a služieb, ktoré sú ústretové voči potrebám cyklistov a tým podporiť cykloturizmus aj na Slovensku.

Certifikáciou Vitajte cyklisti! získa dané miesto výhody, ako je právo  používať logo s usmiatym bicyklom vo svojich propagačných materiáloch, označenie zariadenia vývesným štítom a najmä zaradenie do internetovej databázy a marketingového programu, ktorý propaguje certifikované zariadenia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, v krajinách so silne rozvinutou cykloturistikou, odkiaľ k nám prichádza veľa cykloturistov.

Značka Vitajte cyklisti! sa udeľuje turistickým zariadeniam a službám, ktoré sú ústretové a priateľské voči cykloturistom. Medzi posudzované kritériá patrí napr. vhodný priestor pre odloženie bicykla a batožiny, upravená ponuka nápojov a jedál, poskytnutie náradia na opravu bicykla alebo lekárničky. Rovnako by nemali chýbať  informácie pre cykloturistov, možnosť ubytovania na jednu noc, služby ako pranie a sušenie oblečenia a pod. To sú totiž podmienky, ktoré motivujú cykloturistu, aby si vybral práve takéto certifikované zariadenie na svoju návštevu.

Podľa špeciálnych kritérií je možné certifikovať aj turistické ciele ako  hrady, zámky, múzeá, jaskyne, kúpaliská a pod., čo pomôže zvýšiť atraktivitu týchto miest medzi cykloturistami.

„Na Slovensku dnes pôsobí 20 autorizovaných hodnotiteľov, ktorých počet sa bude zvyšovať. Sú vyškolení nielen na certifikáciu, ale aj ochotne poradia s úpravami,“ hovorí Ján Roháč, programový manažér Vitajte cyklisti!.

„Marketing certifikácie Vitajte cyklisti! je prepojený s certifikáciou Cyklisté vítáni v Čechách, kde je v sieti viac ako 750 certifikovaných cykloturistických miest.  Pripravujeme tiež prepojenie so systémom Bett&Bike v Nemecku,“ pokračuje Roháč.
„Cena za certifikáciu je v tomto roku 2 tisíc korún. Náš plán je zaradiť do siete Vitajte cyklisti! do roku 2010 aspoň 300 zariadení, kde nájdu cykloturisti kvalitné služby  a priateľské prostredie, “dodáva Roháč.

Aj keď oficiálne bola certifikácia Vitajte cyklisti! spustená až teraz v máji 2008, prvých 15 cykloturistických miest na Záhorí získalo toto označenie v rámci pilotného projektu, ktorý prebieha v tomto regióne od januára 2008. Prvým držiteľom certifikátu Vitajte cyklisti! sa stalo turistické informačné centrum v Skalici.


Viac informácií o certifikácii Vitajte cyklisti! získate na www.vitajtecyklisti.sk alebo u Jána Roháča, programového manažéra, rohac@ekopolis.sk, 0905 240137.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.