Deň Afriky oslávime aj na Slovensku!


Bratislava, 13. máj 2015 – Oslávte medzinárodný Deň Afriky hudbou, tancom, vynikajúcim jedlom či zaujímavou diskusiou. Oslavy začnú 15. mája v Banskej Bystrici, pokračovať budú 22. mája v Košiciach a vyvrcholia 29. mája v Bratislave. Vstup na všetky akcie je voľný a bezplatný.

Deň Afriky oslávime na Slovensku už po štvrtýkrát. Premiérou však bude jeho rozšírenie z Bratislavy aj do Banskej Bystrice a Košíc, ktoré už tradične pripravilo občianske združenie PDCS v spolupráci s Afričanmi žijúcimi na Slovensku,  Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), Nadáciou Ekopolis a Platformou MVRO v rámci Európskeho roka rozvoja.

Program v každom z troch miest bude prebiehať popoludní, od 14. do 18. hodiny. Prvá časť programu bude určená najmä žiakom základných a stredných škôl a budú ju tvoriť workshopy, tvorivé dielne a prednášky pod vedením slovenských dobrovoľníkov, ktorí dlhodobo pôsobili na africkom kontinente. Nasledovať budú diskusie o kultúrnej citlivosti určené pre širokú verejnosť. O svojich príbehoch budú rozprávať ľudia, ktorí žijú v zmiešanom, slovensko-africkom zväzku či ľudia, ktorí z Afriky prišli žiť na Slovensko, a naopak tí, ktorí sa domovinu rozhodli vymeniť za africký kontinent. Záverečná časť bude venovaná umeniu. Návštevníci sa môžu tešiť na hudobno-tanečné vystúpenie a tanečný workshop, ako aj výstavu fotografií z Etiópie, Senegalu a Burkiny Faso. Chýbať nebude ani ochutnávka exotických jedál z viacerých afrických regiónov.

Na prvej zastávke osláv v Banskej Bystrici budú od 14. hodiny prebiehať úvodné workshopy a tvorivé dielne pod vedením dobrovoľníkov, ktorí na Africkom kontinente pôsobili pod organizáciami ako Slovenská katolícka charita či GLEN. V diskusii nasledujúcej o 16. hodine vystúpi okrem hostí zo Slovenska aj Bernardin Kouhossounon z Beninu, ktorý ešte pred diskusiou pripraví hudobnú a kulinársku ukážku zo svojej domoviny. Od 17. hodine začne tanečný workshop dancehallu pod vedením lektorky a choreografky Aron Mitu Tesfaye , ktorý plynule prejde do záverečného hudobného vystúpenia zoskupenia Bakuruba.

Medzinárodný deň Afriky sa oslavuje v deň výročia dnes už neexistujúcej Organizácie africkej jednoty, ktorá vznikla ako reakcia na koniec kolonizácie v Afrike. Jednota je aj hlavným motívom spoločného sviatku Afričanov a oslavy kontinentu so spoločnou minulosťou a nádejami. Snahou organizátorov je upozorniť na aktuálne témy ako napr. tolerancia, interkulturalita a migrácia,  a cez ľudské príbehy upriamiť pozornosť na súvislosti v globalizovanom svete.

KONTAKT PRE MÉDIÁ:

Katarína Bajzíková, projektová manažérka PDCS, o.z. v Bratislave, tel. číslo 02 / 52925016, e-mail:katarina@pdcs.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.