Európsky strom roka 2017 – Hlasovanie je odštartované!


16 krajín je zapojených do 7. ročníka prestížnej environmentálnej súťaže Európsky strom roka. Počas mesiaca február môžu ľudia hlasovať za svojho favorita na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Slovensko v nej zastupuje 270-ročný platan z Budatína, víťaz slovenskej ankety Strom roka 2016.

Každoročne sa do ankety zapájajú až státisíce ľudí a počet zúčastnených krajín sa z pôvodných 5 zvýšil na 16. So svojimi príbehmi v ankete súťažia v tomto ročníku aj stromy z Anglicka, Belgicka, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Francúzska, Írska, Litvy, Maďarska, Nemecka, Poľska, Severného Írska, Škótska, Španielska a Walesu. Slovensko reprezentuje v súťaži Európsky strom roka platan javorolistý z Budatína.

„Tento platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku, ktorý bol založený za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Tieto dva platany pripomínajú osudy ľudí, aj keď rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní,“ uvádza Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Hlasovanie o Európsky strom roka prebieha počas celého februára 2017 na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Na víťazný strom, ktorý získa titul Európsky strom roka, čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí. „Minulý rok v ankete Európsky strom roka skončila hruška z Bošáce na 3. mieste s počtom hlasov vyše 29 000. Veríme, že tento rok zahlasuje za slovenského zástupcu ešte viac fanúšikov. Držíme mu palce a sme veľmi zvedaví, koľko má na Slovensku sympatizantov, dopĺňa Milan Hronec.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011. Jej zmyslom je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis.

Viac informácií o ankete Európsky strom roku: www.treeoftheyear.org

Fotografie na stiahnutie: http://www.treeoftheyear.org/Pro-media.aspx

Kontakty: Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 470 10 95,
0911 452 457.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.