Kelt vyčistí a skrášli ohniská po Slovensku


Letné prázdniny sú za dverami a s nimi aj čas výletov, opekačiek a piknikov. Pivná značka Kelt sa rozhodla, že tento rok vyčistí a skrášli ohniská, ktoré získajú od ľudí najviac hlasov. Stovky fanúšikov prírody a ohnísk rozhodli o tom, že počas letných mesiacov budú vyčistené, upravené a skrášlené ohniská a ich okolie v Zálesí, Zázrivej a Prešove. Pilotný ročník projektu Kelt pomáha prírode odštartovala medzi konzumentmi najpredávanejšia pivná značka na Slovensku v spolupráci s Nadáciou Ekopolis.

„Webová stránka ohniska.sk vytvára komunitu ľudí, ktorí chodia radi do prírody, trávia tu čas a radi sa stretávajú pri opekaní, grilovaní a piknikovaní. Chceme podporiť návštevníkov lokalít, kde sa zvykne opekať, aby sa pomohli starať o čistotu a stav ohnísk, aby organizovali vlastné aktivity na ich skrášlenie, aby priestory využívali ohľaduplne voči iným, prírode a okoliu,“ Andrea Malovcová, brand manažér značky Kelt.

Do hlasovania na Facebook stránke Slovenské ohniská bolo zaradených celkom 9 legálnych ohnísk, pričom v každom regióne (západ – stred – východ) boli vybrané tri ohniská a ich okolie. Ľudia svojimi hlasmi rozhodli o podporení ohnísk v Zálesí, Zázrivej a Prešove. „Počas letných mesiacov prebehnú v týchto lokalitách dobrovoľnícke brigády, aby sme spoločne vytvorili krajšie, príjemnejšie a bezpečnejšie prostredie pri opekačkách, grilovačkách a trávení voľného času v prírode. Budeme veľmi radi, ak sa do týchto dobrovoľníckych brigád zapojí čo najviac ľudí,“ dopĺňa Martina B. Paulíková, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

V júli a v auguste sa uskutočnia dobrovoľnícke brigády v Zázrivej, Prešove a Zálesí. V podhorskej obci Zázrivá pribudne pri ohniskách okrem lavičiek a smetných košov aj originálny prvok, a to konštrukcia na uloženie dreva v tvare horskej dominanty – Rozsutca. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Zázrivský aktívny spolok vyčistia až 3 ohniská a vytvoria tak príjemné prostredie pre turistov i domácich.

Na východnom Slovensku skrášli Kelt rekreačnú oblasť Borkút v Prešove, ktorá je už od 19. storočia obľúbeným rekreačným miestom obyvateľov a ideálnym miestom na prechádzky v prírode, šport, či aktívny oddych. „Sme veľmi radi, že vďaka podpore Keltu pribudne pri 3 ohniskách posedenie, stojany na bicykle, preliezačky a dokonca i lanová dráha,“ uvádza Jana Klusová, vedúca EkoParku, Technické služby mesta Prešov.

Dobrovoľníci môžu prísť pomôcť na brigádu k Záleskému majáku v obci Zálesie pri Bratislave, ktorý je obľúbeným miestom trávenia voľného času ako domácich Zálesákov, tak aj cyklistov a vodákov z okolia. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Naše Zálesíčko spolu s miestnymi vodákmi zrekonštruujú jestvujúce ohnisko a na brehu Malého Dunaja vybudujú altánok, kde by sa mohli pri dobrej opekačke najesť alebo skryť v prípade nepriaznivého počasia.

Viac informácií: Martina B. Paulíková, programová manažérka Nadácie Ekopolis, paulikova@ekopolis.sk , 0915 811 195.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.