Korunovaný titulom Európsky strom roka


Po dlhom čakaní sme sa konečne dozvedeli meno víťaza v prestížnej medzinárodnej ankete Európsky strom roka 2019, ktorá je organizovaná pod patronátom európskeho komisára pre životné prostredie Karmenu Vellom. Titulom sa môže pýšiť Mandľovník zo Snežných hôr z Maďarska, o ktorom rozhodlo 45 132 hlasov. Lipa z Kopčian, víťaz našej ankety Strom roka 2018, ktorá reprezentovala Slovensko, skončila na 8.mieste. Víťazný strom bol oficiálne vyhlásený večer 19. marca 2019 v Bruseli.

 Druhé miesto patrí Dubu z Abramtseva z Ruskej federácie, ktorý nazbieral 39 538 hlasov. Tretie miesto získal Storočný Dub cezmínový z Monte Barbeiro v Portugalsku s počtom hlasov 32 630. Lipa, ktorá reprezentovala našu krajinu skončila na 8. mieste s počtom hlasov 15 412. Na víťazný strom čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu ďalších stromov v jeho okolí.

Tento rok nám do ankety prišlo viac ako 311 tisíc platných hlasov z pätnástich krajín z celej Európy. Do súťaže sa podarilo aktívne zapojiť desiatky komunít a organizácií, inštitúcií a miest, ktoré sa doslova bili za svoje stromy. Napriek tomu, že z už podstaty je anketa súťažná, všetkých týchto ľudí dohromady spojila myšlienka ochrany a starostlivosti stromov, hovorí koordinátorka ankety Európsky Strom roka, Andrea Krůpová z českej Nadace Partnerství.

V poradí už deviatom ročníku celoeurópskej ankety súťažilo 15 stromov z Belgicka, Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Litvy, Holandska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Ruska, Španielska, Slovenska a Spojeného Kráľovstva. Anketa Európsky strom roka má poukázať na zaujímavé, staré stromy ako na dôležité prírodné a kultúrne bohatstvo, ktoré by sme mali chrániť.

 Náš strom, hoci skončil na ôsmom mieste, je nesmiernym pokladom a príkladom toho, ako sa ľudia dokážu spojiť pre peknú vec. Okolo našej Lipy z Kopčian sa rozpútala úžasná kampaň, ktorá poukázala na kultúrne i prírodné dedičstvo na Slovensku. Zároveň s prvými jarnými dňami na konci marca rozbieha nadácia Ekopolis v poradí už 17. ročník ankety Strom roka a tešíme sa, aké stromy nominujú ľudia tento rok,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Príbehy víťazných stromov:

1.miesto

Mandľovník zo Snežných hôr v Pécsi
DRUH: Mandľa Obyčajná (Prunus Dulcis)
VEK: 135 ROKOV
REGIÓN: mesto Pécs, región Baranya, Maďarsko

 Symbol večnej obnovy

Mandľovník pred kostolom Panny Márie teší návštevníkov už 135 rokov. Odkedy biskup Janus Pannonius napísal báseň o tomto strome v roku 1466, kvitnúce kvety mandle sa stali symbolom večnej obnovy a vzdelávania. Stojac na bielych skalách, odolávajúc vetrom, bol tento starý strom spomínaný s láskou už pred 100 rokmi. Úžasná panoráma tohto magického miesta a stopy histórie tak zaiste ohromujú už odpradávna.

 

2.miesto

Dub z Abramsteva
Druh: Dub Letný (Quercus Robur L.)
Vek: 248 rokov
Región: obec Abramtsevo, okres Sergeev-Posadskii, Moskvský Kraj, Ruská Federácia

Dub z Abramtseva – inšpirácia umelcov a básnikov

Mocný, 248 ročný dub vyrastá v chránenom území Štátneho múzea dejín, umenia a literatúry v Moskovskom kraji. Počas svojho života bol strom svedkom mnohým vynikajúcim ruským umelcom, maliarom, básnikom i hercom. Gogol, Turgenev, Repin, Vasnetsov, Levitan, Surikov a Polenov kráčali pod jeho veľkou rozkonárenou korunou. Jedno z najznámejších diel V.M. Vasnetsova – „Dubový háj v Abramsteve“, ktorý namaľoval v roku 1883, je dodnes vystavený v Tretyakovej štátnej galérii.

 3.miesto:

Storočný Dub cezmínový z Monte Barbeiro
Druh: dub cezmínový (Quercus Avellaniformis)
Vek: 150 rokov
Región: mesto Mértola, región Alentejo, Portugalsko

 V tieni storočného stromu

Dub cezmínový je veľmi odolný strom, ktorý je súčasťou unikátneho Stredomorského systému – Montado, ktorý udržiava ekonomiku krehkých území a prispieva k biodiverzite a rozvoju vidieka. Najlepší spôsob, ako pochopiť veľkoleposť storočného dubu, je skrz jeho tieň. Počas sedenia v jeho tieni sa zdá horúčava v Alentejo takmer znesiteľná. Dovoľuje premýšľať o rozľahlosti okolitých plání a vychutnávať ich pokoj a ticho.

Celkové poradie v ankete Európsky strom roka:

Poradie Názov stromu Krajina Hlasy
1 Mandľovník zo Snežných hôr v Pécsi Maďarsko        45 132
2 Dub z Abramtseva Ruská federácia        39 538
3 Storočný Dub cezmínový z Monte Barbeiro Portugalsko        32 630
4 Vtáčí strom Francúzsko        29 140
5 Lipa slobody Česká republika        22 294
6 Kľačiaci strom Poľsko        16 856
7 Dub „Miláčik“ Holandsko        16 194
8 Strážkyňa veľkomoravských tajomstiev Slovensko        15 412
9 Strom pre Nellie Spojené kráľovstvo        14 408
10 Dáma z Lummenu Belgicko        14 295
11 Lipa Matija Gubeca Chorvátsko        14 217
12 Brest z Navajas Španielsko        13 622
13 Nebotyčný platan z Câmpeni Rumunsko        13 040
14 Vznešený Dub cerový z dedinky Rani lug Bulharsko        12 846
15 Lipa zo Zámku Raudonė Litva        12 148
Hlasov celkom:      311 772   

Viac o ankete a Stromoch v ohrození nájdete na www.treeoftheyear.org. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis. Vyhodnotenie sa konalo pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu Pavlom Pocom, podpredsedom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín v Európskom parlamente. Večer moderovali Natalie Pauwels a Ladislav Miko z Európskej komisie a získali široký verejný záujem, ako aj účasť bruselských aktérov v oblasti životného prostredia.

Viac informácií o ankete Európsky strom roka: www.treeoftheyear.org
Fotografie a logá na stiahnutie: https://www.treeoftheyear.org/Media
Kontakty: Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 470 10 95,
0911 452 457.
Martina Ragalová, PR a komunikácia Nadácie Ekopolis, ragalova@ekopolis.sk, 0908 371 289

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.