Ktorý strom získa titul Strom roka 2015?


Pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov vyhlásila Nadácia Ekopolis v poradí už trinásty ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo A.B.I.E.S.. Patrónom ankety je už po štvrtý rok spevák Peter Lipa.

„Naša banka má k ekológii blízko, oblasti životného prostredia a úspore energií venujeme v Slovenskej sporiteľni veľkú pozornosť. Ceníme si dlhodobú spoluprácu s Nadáciou Ekopolis a sme radi, že môžeme túto anketu podporovať aj tento rok,“ povedal Štefan Frimmer, riaditeľ komunikácie a sponzoringu Slovenskej sporiteľne.

Svoj obľúbený strom do ankety môžu prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 11. mája 2015. Stačí poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou na adresu Nadácie Ekopolis (Komenského 21, Banská Bystrica 974 01),  e-mailom na hronec@ekopolis.sk alebo vyplniť registračný formulár na www.ekopolis.sk. Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2015 a nominačné hárky nájdu záujemcovia na www.ekopolis.sk.

„Po dvanástich úspešných ročníkoch nás neustále prekvapuje množstvo jedinečných stromov, ktoré ľudia – priatelia stromov nominujú do Ankety Strom roka. Už aj toto samo osebe svedčí o tom, akú dôležitú úlohu zohrávajú hlavne staré stromy v našom živote, kultúre, tradícii. Často nám ľudia píšu ako v prítomnosti stromov hľadajú oddych, ochranu pred dažďom i slnkom, či iba obyčajné potešenie oka. A napriek tomu, že stromy zato od nás nič nežiadajú, si určite zaslúžia ak už nie ochranu, tak aspoň toleranciu a rešpekt,“ uvádza Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výber finalistov

Komisia vyberie koncom mája z prihlásených stromov 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne 9. júla 2015 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2015. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

Ocenenia

Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2015. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Ošetrenia

Naša spolupráca s Medzinárodnou arboristickou spoločnosťou (ISA Slovensko) ostáva na vysokej úrovni, čo znamená, že aj v tomto ročníku budú bezplatne ošetrené ďalšie stromy spomedzi všetkých nominovaných do ankety Strom roka 2015. Profesionálni akreditovaní arboristi ISA Slovensko ošetria vybrané stromy vo vlastnej réžii, pričom výber stromov urobia na základe ich zdravotného stavu, prístupnosti a geografickej polohy.„Výber stromov sa uskutoční spomedzi všetkých nominovaných kandidátov bez ohľadu na ich konečné umiestnenie v ankete alebo ich postup do finálovej dvanástky. Ošetrenie bude zrealizované vo vegetačnom období optimálnom pre takýto zásah a na základe posúdenia členov ISA Slovensko,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výsledky 2014

Víťazom ankety Strom roka 2014 sa stala moruša biela zo Senice, ktorá získala 1 711 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na 2. mieste sa umiestnil dub letný, ktorý rastie v Diviakoch nad Nitricou (okres Prievidza). Tretie miesto patrí lipe malolistej z Kláštora pod Znievom. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo 11 455 hlasov. Víťaz ankety reprezentoval Slovensko v súťaži Európsky strom roka, v ktorej sa umiestnil na ôsmom mieste s počtom hlasov 6 776.

Kontakty:
Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 470 10 95,  0911 452 457, hronec@ekopolis.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.