Nadácia Ekopolis vyhlásila 11. ročník ankety Strom roka


Banská Bystrica, apríl 2013

Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka, zaslúžia si našu pozornosť, starostlivosť aj ochranu.  Aj preto je cieľom ankety Strom roka, ktorej jedenásty ročník vyhlásila na Deň Zeme Nadácia Ekopolis,  upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Hlavným partnerom ankety je Slovenská sporiteľňa. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo A.B.I.E.S.. Patrónom ankety je už po druhý rok spevák Peter Lipa.

Svoj obľúbený strom  do ankety môžu prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 31. mája 2013. Stačí poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou na adresu Nadácie Ekopolis (Komenského 21, Banská Bystrica 974 01)  alebo e-mailom na hronec@ekopolis.sk. Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2013 a nominačné hárky nájdu záujemcovia na www.ekopolis.sk.

„Všetci si nosíme kúsok stromu v sebe, každý z nás je súčasťou nejakého svojho rodového- stromu. Zobrazenie našich rodinných väzieb práve pomocou rodostromu nie je náhodné. Život bez stromov nie je možný, či už s tým súhlasíme alebo nie, a jedným z cieľov tejto ankety je aj urobiť spolužitie ľudí a stromov trocha krajším aspoň tým, že si lepšie uvedomíme ich hodnotu,“ uviedol Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

„Ja jednoducho k stromom patrím, tak trochu som vlastne aj strom,“ vyjadril sa spevák Peter Lipa, keď prijal ponuku spolupracovať na ankete a stať sa jej patrónom.

Výber finalistov

Komisia vyberie začiatkom júna z prihlásených stromov 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne 11. júla 2013 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2013.

Ocenenia

Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2013. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Novinka

Každoročne sa zvyšujúci počet nominovaných stromov do ankety nás presviedča o popularite a dôležitosti tejto témy v našej spoločnosti. S radosťou môžeme oznámiť, že v tomto ročníku sa naša spolupráca s Medzinárodnou arboristickou spoločnosťou (ISA Slovensko) dostáva na ešte vyššiu úroveň. Novinkou tohto ročníka je ďalšie bezplatné ošetrenie najmenej desiatich stromov, ktoré budú nominované do ankety Strom roka 2013. Profesionálni akreditovaní arboristi ISA Slovensko ošetria vybrané stromy vo vlastnej réžii, pričom výber stromov urobia na základe ich zdravotného stavu, prístupnosti a geografickej polohy. „Výber stromov sa uskutoční spomedzi všetkých nominovaných kandidátov bez ohľadu na ich konečné umiestnenie v ankete alebo ich postup do finálovej dvanástky. Ošetrenie bude zrealizované vo vegetačnom období optimálnom pre takýto zásah a na základe posúdenia členov ISA Slovensko. Veríme, že aj táto novinka bude motiváciou pre prihlásenie viacerých mimoriadnych zelených velikánov do ankety Strom roka,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výsledky 2012

Víťazom ankety Strom roka 2012 sa stal platan javorolistý z Komjatíc (okres Nové Zámky), ktorý získal 2 296 hlasov.  Na 2. mieste, s počtom hlasov 2 152,  sa umiestnila lipa malolistá z Opinej (okres Košice). Tretie miesto patrilo orechu čiernemu zo Serede, ktorého od strieborného miesta delilo 6  hlasov. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo 14 251 hlasov. Viťaz ankety reprezentoval Slovensko v súťaži Európsky strom roka, v ktorej sa umiestnil na piatom mieste s počtom hlasov 3 876.

Kontakty: 
Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica

Programový manažér Milan Hronec, tel.048 / 470 10 95,  0911 452 457, hronec@ekopolis.sk

Podpora bude realizovaná cez Nadačný fond Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.