Nadácia Ekopolis vyhlásila 9.ročník ankety Strom roka 2011


Banská Bystrica, 21.marec 2011

V prvý jarný deň vyhlásila Nadácia Ekopolis 9.ročník ankety Strom roka 2011. Jej cieľom je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Záhradníctvo  A.B.I.E.S., Vydavateľstvo Dajama a Kníhkupectvo Artforum.

Svoj obľúbený strom môžu do ankety prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Stačí do 20.mája 2011  poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou alebo e-mailom na adresu Nadácie Ekopolis (Komenského 21, Banská Bystrica 974 01)  alebo na hronec@ekopolis.sk.

„Stromy sú dôležitou súčasťou nášho života. Tvoria pre nás kyslík, poskytujú  tieň, chránia pred vetrom, zadržujú vodu, prach, ale aj hluk, skrášľujú záhrady, parky… Aj preto chceme prostredníctvom ankety upozorniť na majestátne stromy –  staré, ohrozené, so zaujímavým príbehom, krásou alebo len preto, že sú tu s nami. Ak takýto strom poznáte a chcete ho predstaviť aj iným, máte možnosť prihlásiť ho do ankety Strom roka 2011 do 20.mája. Okrem jeho zviditeľnenia mu dávate šancu získať ošetrenie alebo odborné zhodnotenie jeho zdravotného stavu, “  povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Komisia následne vyberie z prihlásených stromov 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2011. Fotografie a príbehy stromov  – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk). Koncom októbra bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2011.

Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste tiež získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, traja hlasujúci zase knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Víťazom minuloročnej ankety Strom roka sa stal 850-ročný dub letný z Dubinného, v okrese Bardejov.. Na 2.mieste sa umiestnil tis obyčajný z Pruského, v okrese Ilava. Trojicu víťazov ankety uzatvára  dub letný – zo Želiezoviec, v okrese Levice.

Dub letný z Dubinného súťažil aj  1.ročníku medzinárodnej ankety Európsky strom roka.  Víťazom sa stala takmer 500 rokov stará lipa z Rumunska, ktorá získala 23 298 hlasov. Druhé miesto obsadil platan z Bulharska (18 374 hlasov), tretí skončil maďarský platan         (8 836 hlasov). Slovenský dub z Dubinného (minuloročný víťaz  ankety Strom roka SR) skončil na 4.mieste, s počtom hlasov 3 403. Celkovo sa do európskej ankety zapojilo viac ako 56 tisíc hlasujúcich.

Anketu Európsky strom roka vyhlásila začiatkom februára 2011 česká Nadace Partnerství, v spolupráci so Štátnym fondom životného prostredia Českej republiky a Ministerstvom životného prostredia Českej republiky. Partnerom ankety bola aj Nadácia Ekopolis. Víťazný strom bude ocenený v priebehu medzinárodného fóra Green Week v Bruseli a získa putovnú cenu od známeho českého výtvarníka Martina Patřičného. Viac  informácií o ankete nájdete na www.treeoftheyear.org.

……………………………………………………………………………………………………………………………… 

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2011 a nominačné hárky nájdu záujemcovia na www.ekopolis.sk.

Kontakty:

Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048/414 54 78, 0905 266 043, hronec@ekopolis.sk.

 

 

 

 

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.