Nominujte svoj strom do jubilejného 15. ročníka ankety Strom roka


Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka, zaslúžia si našu pozornosť, starostlivosť aj ochranu. Aj preto je cieľom ankety Strom roka, ktorej v poradí už 15. ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už po šiesty rok spevák Peter Lipa.

„Máme radosť, že Anketa Strom roka prehlbuje vzťah ľudí k prírode, k ochrane životného prostredia. Zároveň vedie k zodpovednosti pomáhať jej, ošetrovať a uchovať vzácne stromy, ktoré na Slovensku máme. Téma udržateľnosti a rozvoja prírodného bohatstva je aj našej nadácii veľmi blízka,“ uviedla Danica Lacová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie môžu prihlásiť strom, ktorý je ich srdcu blízky, do 14. mája 2017„Vstupujeme do jubilejného 15. ročníka ankety Strom roka a ako obvykle je to príležitosť na ohliadnutie sa do minulosti. Počas celej histórie bolo do ankety nominovaných viac ako tisíc jedinečných starých stromov. Tisíc stromov je aj tisíc osobitných životných príbehov, a najmenej tisíc všímavých ľudí, ktorí si uvedomujú ich cenu pre naše kultúrne a prírodné dedičstvo. Radi sme im – stromom aj ľuďom – dali v ankete priestor na zviditeľnenie,“ dopĺňa Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Komisia vyberie v máji z prihlásených stromov 12  finalistov. Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2017. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2017 a postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2017 sú zverejnené na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.