Hlasujte za slovenský platan v ankete Európsky strom roka 2013


Banská Bystrica,  2013

Do 28. februára môžete na webovej stránke www.treeoftheyear.org hlasovať za jedného z finalistov medzinárodnej ankety Európsky strom roka. Slovensko v nej zastupuje 140-ročný platan javorolistý z Komjatíc (Nitriansky kraj), víťaz slovenskej ankety Strom roka 2012.  O titul najsympatickejšieho stromu sa uchádzajú stromy so svojimi zaujímavými príbehmi z Bulharska, Českej republiky, Írska, Maďarska a Poľska. V tejto ankete  na rozdiel od iných nie je dôležitá krása, veľkosť a vek, ale príbeh stromu. Cieľom ankety je poukázať na zaujímavé európske stromy ako na dôležité prírodné a zároveň historické dedičstvo, ktoré by sme si mali viac všímať a chrániť. Slávnostné odovzdanie titulu sa uskutoční v Bruseli v máji 2013.

Tretí ročník medzinárodnej ankety Európsky strom roku 2013 vyhlásila Nadace Partnerství z Brna, v spolupráci so Štátnym fondom životného prostredia Českej republiky, Ministerstvom životného prostredia Českej republiky, spoločnosťou Tetra Pak a Európskym združením vlastníkov pôdy. Anketa o najsympatickejší strom Európy nadväzuje na národné ankety jednotlivých štátov. Na Slovensku anketu Strom roka organizuje Nadácia Ekopolis.

„Nehľadáme najstarší, najvyšší, najmohutnejší, najkrajší alebo najvzácnejší strom. Hľadáme najsympatickejší strom, ktorý dokáže stmeliť ľudí vo svojom okolí. Prostredníctvom príbehov stromov a ich histórie, ktorá súvisí s konkrétnym miestom, sa snažíme Európanov motivovať, aby sa zaujímali a všímali si stromy vo svojom okolí, “ vysvetľuje koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

V roku 2012 sa do ankety zapojilo vyše 41 tisíc hlasujúcich a vyhrala lipa z Felsőmocsoládu v Maďarsku s 11 158 hlasmi. „Minulý rok v ankete Európsky strom roka skončila slovenská lipa z Lipian na 4. mieste s počtom hlasov 5 591. Veríme, že tento rok zahlasuje za slovenského zástupcu viac fanúšikov. Slovenský platan z Komjatíc je naozaj nádherný a má skvelé curriculum vitae. Patrí medzi tie staré stromy, ktoré nás motivujú k spoznávaniu minulosti, inšpirujú nás svojou mohutnosťou, podnecujú našu predstavivosť a vyvolávajú zvedavosť. Držíme mu palce a sme veľmi zvedaví, koľko má na Slovensku sympatizantov, “ povedal Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

 Platan rastie v obci Komjatice v juhozápadnej časti Slovenska v regióne dolného Ponitria. Je údajne najhrubší strom na Slovensku a jeden zo siedmych najväčších živých organizmov v Európe. Kedysi bol súčasťou parku pri kaštieli, letnom sídle Grassalkovičovcov. Platan je najvýznamnejšou časťou prírodného dedičstva Komjatíc, žiakmi maľovaný obraz časti stromu v životnej veľkosti zdobí aj vstupné priestory základnej školy. Meno platan majú vo svojom názve aj niektoré občianske a kultúrne združenia v obci.

Vďaka ankete sa môžu záujemcovia zoznámiť so skupinou troch majestátnych stáročných stromov – moruše a dvoch orechov – na dvore domčeka v obci Glušnik (Bulharsko), ktoré majú svoju históriu spojenú so starobylou Tráckou civilizáciou. Českú republiku reprezentuje lipa malolistá, ktorá je najmohutnejším stromom v pamätnej Novodvorskej aleji u Vavrinca v Juhomoravskom kraji. Stromoradie 57 líp vysadené začiatkom 19. storočia je pozostatkom aleje lemujúcej cestu z hradu Blansek do Blanska. Legenda, i keď nepravdivá, sa viaže k maďarskému platanu, ktorý rastie v okolí termálnych kúpeľov v Egri. Podľa legendy spod tohto stromu  viedli Turci svoje neúspešné obliehanie Egerského hradu. So životom väčšiny obyvateľov Tullamore (Írsko) je Kráľovský dub spojený rôznymi spôsobmi. Pod týmto čarovným obrovským stromom začínali aj končili mnohé mladé romantické lásky. Platan v obci Kozy (Poľsko) je už 200 rokov hlavným miestom, okolo ktorého sa točí život miestnych ľudí rovnako dnes, ako sa točil už po stáročia. Stojí uprostred zámockého parku a  svojim tvarom pripomína veternú ružicu.

Konkurencia v celoeurópskej ankete je naozaj silná. „Internetové hlasovanie potrvá do konca februára 2013. V poslednom týždni bude hlasovanie tajné, aby sme ešte viac zvýšili napätie a očakávanie medzi európskymi finalistami,“ upresňuje Hana Rambousková z Nadace Partnerství. Výsledky hlasovania nadácia zverejní 1. marca.

Viac informácií o ankete Európsky strom roku: www.treeoftheyear.org.

Kontakty:

Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 41 45 478, 0911 524 457.

Hana Rambousková, koordinátorka Evropského stromu roku, Nadace Partnerství, hana.rambouskova@nap.cz, 00420 515 903 131, 00420 775 856 359.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.