Prihláste svoj strom do ankety Strom roka 2009


Banská Bystrica, 20.marec 2009

Nadácia Ekopolis spolu s generálnym partnerom projektu spoločnosťou Skanska na Slovensku vyhlasuje 7. ročník ankety o titul Strom roka 2009. Svoj vybraný strom môžu do súťaže prihlásiť ako jednotlivci, tak aj mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 20.mája 2009. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa uskutoční od júla do októbra 2009. Víťazný strom dostane odmenu v podobe odborného dendrologického posudku, ako aj finančný príspevok  332 EUR (10 tis. Sk). 

Strom roka je súčasťou grantového programu Nadácie Ekopolis  – Ľudia pre stromy, ktorý podporuje skvalitňovanie životného prostredia výsadbou nových drevín alebo starostlivosťou o jestvujúcu zeleň. „Stromy sú symbolom života,  skrývajú v sebe príbehy, spomienky ukryté v letokruhoch. Majú svoje miesto, krásu a hodnotu. Zaslúžia si nielen našu pozornosť, ale ak treba aj pomoc či ochranu a my sme radi, že sa na tom podieľame,“ povedala Magdaléna Dobišová zo spoločnosti Skanska, ktorá je generálnym partnerom programu už štvrtý rok.

Do súťaže môžu „svoj strom“ prihlásiť nielen jednotlivci, ale i mestá, obce, školy, firmy alebo organizácie. V minulom roku sme dostali 85 prihlášok, najviac z obecných úradov,  od  jednotlivcov a neziskových organizácií.  Stačí do 20.mája 2009 poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou alebo e-mailom na adresu Nadácie Ekopolis. Všetky informácie o ankete nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.ekopolis.sk a www.skanska.sk,“   dodáva Milan Hronec, programový manažér z Nadácie Ekopolis.

Komisia následne vyberie z prihlásených stromov 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa uskutoční od júla do októbra 2009. Fotografie a príbehy stromov budú uverejnené na internetových stránkach Nadácie Ekopolis, spoločnosti Skanska a v médiách. Hlasovať bude môcť ktokoľvek – prostredníctvom SMS správy, korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Výsledky ankety budú známe koncom októbra 2009. Víťazný strom dostane odmenu v podobe odborného dendrologického posudku, ako aj finančný príspevok  332 EUR (10 tisíc Sk).  Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, získajú rovnakú peňažnú čiastku 332 EUR, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja hlasujúci budú odmenení poukážkami na nákup kníh.

Víťazom celoslovenskej ankety Strom roka 2008 sa stal javor horský z Drietomy,

ktorý získal 2 708 hlasov. Na 2.mieste sa umiestnil sekvojovec mamutí z Dolnej Krupej

(1870 hlasov) a tretia skončila lipa malolistá z Budmeríc (1860 hlasov).

Kontakty:

Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica, hronec@ekopolis.sk.

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 414 54 78.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.