Slovenská hruška obsadila v európskej ankete 3. miesto


Víťazným stromom v ankete Európsky strom roka sa stal s vyše 72 000 hlasmi dub z Maďarska. Slovenská zástupkyňa v súťaži – hruška z Bošáce –  sa umiestnila na treťom mieste.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka. Zmyslom Európskeho stromu roka je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Ide o stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širšej komunity.

Každoročne sa do európskej ankety zapájajú desiatky až stovky tisíc ľudí a počet zúčastnených krajín sa z pôvodných 5 zvýšil na 15. Do hlasovania, ktoré prebiehalo počas celého mesiaca február, sa zapojilo takmer 230 tisíc ľudí.

Najstarší strom v Bátaszéku z Maďarska vyhral s 72 653 hlasmi. Na druhom mieste sa s 43 451 hlasmi umiestnila Tatobitská tisícročná lipa z Českej republiky a na treťom mieste skončila s 29 114 hlasmi Hruška z Bošáce zo Slovenska. „Ďakujeme všetkým, ktorí zahlasovali za slovenskú hrušku. Je to doposiaľ najlepšie umiestnenie i rekordný počet hlasov, ktoré náš slovenský zástupca v tejto ankete získal. Sme veľmi radi, že slováci spojili sily a ukázali, že im na stromoch a životnom prostredí záleží,“ uvádza Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Slávnostné vyhlásenie ankety Európsky strom roku 2016 usporiadala asociácia Environmental Partnership Association, zameraná na podporu aktivít smerujúcich k ochrane životného prostredia, v stredu 20. apríla 2016 v Bruseli. Vyhlásenie sa konalo pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu, pána Pavla Poca, za podpory ELO a firmy Tetra Pak. Večerom, ktorého za zúčastnilo asi 250 ľudí, sprevádzali Ladislav Miko a Natalie Pauwels z Európskej komisie. Navrhovateľ víťazného Najstaršieho stromu z Bátaszéku v Maďarsku, Róbert Bozsolik, prevzal drevenú putovnú cenu a šek na 560 € na výsadbu stromov alebo starostlivosť o ne. Výsledky hlasovania sú zverejnené na www.treeoftheyear.org.

V európskom kole súťažia víťazi národných ankiet, pričom na Slovensku túto anketu organizuje Nadácia Ekopolis. „Do 9. mája 2016 môžu občania nominovať strom, ktorý je ich srdcu blízky a ktorý nás bude, ak postúpi medzi finalistov a vyhrá národnú anketu, reprezentovať budúci rok v európskom kole,“ dopĺňa Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Kontakty:

Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, +421 48 / 470 10 95,
+421 911 452 457.

Andrea Krůpová, koordinátorka Europského stromu roka, Nadace Partnerství, andrea.krupova@nap.cz , +420 515 903 131.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.