O víťazovi ankety Strom roka 2017 môžete rozhodnúť už len pár dní


Už len pár dní je otvorené hlasovanie v ankete Strom roka 2017. Do konca septembra 2017 môžete poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka  a podporiť tak jeho ošetrenie. Finalisti získali do dnešného dňa spolu vyše 10 000 hlasov.

Cieľom ankety, ktorej 15. ročník organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už šiesty rok spevák Peter Lipa.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 6. júla 2017 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2017. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2017.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko, finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur a postúpi do súťaže Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. V poradí už tretí rok bude prebiehať aj súťaž medzi školami v zbere hlasov. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

12 finalistov ankety Strom roka 2017:

1. Gaštan jedlý Hradište, okres Poltár 350 rokov
2. Platan východný Jelka, okres Galanta 350 rokov
3. Jelša lepkavá Uňatín, okres Krupina 50 rokov
4. Dub letný Želiezovce, okres Levice 350 rokov
5. Platan západný Sereď, okres Galanta 210 rokov
6. Lipa veľkolistá Jabloňovce, okres Levice 235 rokov
7. Borovica lesná Hlohovec, okres Hlohovec 120 rokov
8. Jabloň domáca Bošáca, okres Nové Mesto nad Váhom 120 rokov
9. Dub letný Kráľovce-Krnišov, okres Krupina 490 rokov
10. Topoľ osikový – Osika Sedliská, okres Vranov nad Topľou 240 rokov
11. Jabloň domáca Babinec, okres Rimavská Sobota 120 rokov
12. Dub cerový Pozba, okres Nové Zámky 450 rokov

Fotografie: https://tinyurl.com/Anketa2017

Autorom fotografií je Martin Babarík (1975, Hrnčiarske Zalužany) – grafik, fotograf, spisovateľ. Člen Slovenského syndikátu novinárov. www.babarik.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.