Prečítajte si o návšteve zástupcov nórskych mimovládiek


ba_diskusia2Zástupcovia nórskych mimovládiek navštívili v dňoch 10. až 13. októbra 2016 niekoľko slovenských miest – Bratislavu, Nitru, Martin a Zvolen. S cieľom inšpirovať sa a sieťovať sa vzájomne so slovenskými mimovládkami.

V Bratislave 6 Nóri navštívili napríklad komunitnú záhradu pri Vodárenskom múzeu, ale tiež nosičov batožiny na hlavnej vlakovej stanici, ktorí sa vďaka tejto pracovnej príležitosti vymanili zo života bez domova. V Nitre spoznali pestrý kultúrno-spoločenský priestor Hidepark, vo Zvolene mestský park Lanice a počas cyklojazdy aj ďalšie zaujímavé miesta tohto mesta, ktoré im predstavil jeho hlavný architekt. Všetky navštívené miesta spája aktívny záujem a účasť občanov na vytváraní užitočných aktivít v mestskom priestore. Jeden z účastníkov nórskej výpravy tiež prispel zaujímavou prednáškou o dochádzaní do práce v zimnom období na národnej konferencii Cyklistická doprava v Martine.

zv_diskusia3Súčasťou študijnej cesty boli aj otvorené diskusie s verejnosťou. Prvú z nich v Pisztoryho paláci v Bratislave návštevou poctila aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva pani Inga Magistad. Diskusie boli tiež v Trafačke v Nitre a  v Občianskom centre OKO vo Zvolene. Účastníci debatovali o spoločných témach, ako napríklad pestovanie zeleniny v mestách, účasť na rozhodovaní, či nakladanie s odpadmi. Otázky často smerovali k pre nás ťažko predstaviteľnému dochádzaniu do práce na bicykli na ďalekom nórskom severe v zimnom období. Slovenské organizácie tiež nadväzovali kontakty pre ďalšiu komunikáciu a plánovanie spolupráce.

 

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.