Prihláste svoj strom do ankety Strom roka 2008


Každý strom má svoje miesto, príbeh a hodnotu.  Poslaním ankety Strom roka, ktorej šiesty ročník vyhlásila v týchto dňoch Nadácia Ekopolis, je upozorniť na najodvážnejší, najstarší alebo inak vzácny strom a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie a jeho ochranu. Generálnym partnerom ankety je Skupina Skanska na Slovensku.

Svoj obľúbený strom môžu do súťaže nominovať ako jednotlivci, tak aj mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Stačí do 22.mája 2008 poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou alebo e-mailom na adresu Nadácie Ekopolis. Všetky informácie o ankete nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.old.ekopolis.sk a www.skanska.sk.

Zo všetkých prihlásených stromov následne vyberie porota 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa uskutoční od júla do októbra 2008. Fotografie a príbehy stromov budú uverejnené na internetových stránkach Nadácie Ekopolis, spoločnosti Skanska a v médiách. Hlasovať bude môcť ktokoľvek – prostredníctvom SMS správy, korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Výsledky ankety budú známe koncom októbra 2008. Víťazný strom dostane odmenu vo forme  odborného ošetrenia od členov ISA Slovensko, ako aj finančný príspevok 10 tisíc korún. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, získajú rovnakú peňažnú čiastku 10 tisíc korún, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Navrhovatelia troch víťazných stromov budú odmenení poukážkami na nákup kníh.

Anketa Strom roka 2008 nadväzuje na tradíciu tejto súťaže, ktorej vyhlasovateľom bol od roku 2003  REC Slovensko, MV SZOPK a ISA Slovensko (International Society of Arboriculture). Strom roka je súčasťou grantového programu Nadácie Ekopolis  – Ľudia pre stromy, ktorý podporuje skvalitňovanie životného prostredia výsadbou drevín alebo ich záchranou. Generálnym partnerom programu je už tretí rok  Skupina Skanska v SR.

Víťazom minuloročnej ankety sa stala hruška plánka zo Zvolenskej  Slatiny, ktorá získala 2191 hlasov. Na 2.mieste sa umiestnil platan východný z Kyneka, neďaleko Nitry a na 3.mieste brest horský zo Zákamenného na Orave.

Kontakty:
Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica, ekopolis@ekopolis.sk.
Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 414 54 78

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.