Program Greenways 2008 podporí úpravu ďalších trás pre zdravší život


Nadácia Ekopolis vyhlásila už 5. ročník programu Greenways – Cesty pre zdravší život a  otvorila sezónu ekologických trojkoliek Trixi mobilov na Slovensku, v mestách Bratislava, Piešťany a Košice.  Cieľom projektu Trixi mobil je spropagovať ekologickú, nemotorovú dopravu, podporiť program Greenways  a  prispieť  k zatraktívneniu  cestovného ruchu na Slovensku.

Program Greenways 2008 podporí vytvorenie trás pre chôdzu, beh, bicyklovanie, korčuľovanie, jazdu na koni, na bežkách, pre vozíčkarov a pod., ktoré sa tak stanú príjemným miestom stretávania sa a odpočinku ľudí okolo nich, pre ich aktívny spôsob života a nemotorovú dopravu. Program je financovaný z projektu Trixi mobil vo výške 600 tisíc korún. Jeho partnerom je spoločnosť T–Mobile, Slovensko, a.s.

O granty do výšky 200 tisíc korún sa môžu uchádzať neziskové organizácie alebo skupiny obyvateľov. Grant je možné udeliť iba projektu, ktorého výsledkom bude dokončená a fyzicky existujúca greenway. Spolupráca so školami, miestnymi úradmi a podnikateľmi zvyšuje šance projektu na schválenie. Uzávierka prijímania žiadostí je 4.augusta 2008.

Podporené projekty budú zverejnené do 31.8.2008 na www.old.ekopolis.sk, kde záujemcovia o grantový program nájdu potrebné informácie.

Od svojho vyhlásenia v roku 2004 podporil program Greenways úpravu 175 km ciest pre  zdravší život medzi Bratislavou a Moravským Sv. Jánom, v regióne Turca, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou či v okolí Prešova a v Košiciach. Do leta 2008 bude v rámci Greenways upravených v spomínaných lokalitách ďalších 455 km zelených trás.

Poslaním programu Greenways – Cesty pre zdravší život je napomôcť vytváraniu trás pre rekreáciu,  šport, nemotorovú dopravu a podporiť zdravý životný štýl.

Viac informácií získate u programového manažéra Jána Roháča na tel.: 0905 240 137.

 

Trixi sezóna na Slovensku začala

Ekologické trojkolky s nápaditým dizajnom (tzv. Trixi mobily) jazdia od 5. júna 2008 po Bratislave, Piešťanoch a Košiciach. Slovensko je 18. štátom sveta, kde bude v sezóne (jún až október) premávať päť originálnych rikší. V súčasnosti jazdia takmer v každom európskom meste, ktoré je priateľské voči ekologickej doprave.

Výhradným partnerom projektu je spoločnosť T-Mobile Slovensko. „Tento rok nadväzujeme na úspešnú spoluprácu s projektom Greenways a prepojenie sympatických trojkoliek v uliciach našich miest so životným prostredím. Spoločenská zodpovednosť v T-Mobile sa zameriava aj na ekológiu a naša spoločnosť chce naďalej pomáhať pri budovaní zelených ciest. Zároveň berieme tento projekt ako príležitosť na pripomenutie výhod ekologickej formy dopravy,“ uviedol pri otvorení tohtoročnej Trixi sezóny Juraj Droba, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy spoločnosti T-Mobile Slovensko.

Trixi mobily, vo svete známe aj ako tzv. Velotrixi, vyrábajú v Berlíne od roku 1997. Sú   klasifikované ako bicykle, vybavené prídavným elektromotorom /250 W/ a dosahujú priemernú rýchlosť  5 až 25 km/h. Kabína z polyetylénu je 100% recyklovateľná. Vodič v nej pohodlne odvezie dvoch cestujúcich, takmer v každom počasí. Trojkolky sú dlhé 305 cm, široké 110 cm, vysoké 185 cm a vážia 144 kg. Obavy taxikárov z konkurencie sú neopodstatnené – Trixi mobily nemajú ambície, ani technické dispozície byť ako klasické taxi.

Kde ich nájdete?

Bratislava: 0904 104 104
Dva Trixi mobily budú jazdiť v centre hlavného mesta a jeho okolí po vytvorených trasách. Premávať budú denne, okrem 7.00 – 9.00 hod. a 15.00 – 17.00 hod. Stanovište majú na Hviezdoslavom námestí.
Povolené trasy v centre Bratislavy:
1. Nám. Ľ. Štúra – Medená – Kúpeľná – Palackého – Jesenského – Štúrova – Tobrucká – Múzejná – Vajanského nábrežie – Námestie Ľ. Štúra
2. Nám. SNP – Poštová – Hurbanovo nám. – Nám. SNP

Košice: 0911 567 423 alebo 0911 KOSICE
Dva Trixi mobily vás prevezú v historickom centre mesta, až po železničnú a autobusovú stanicu. Jazdiť budú každý deň od 9. 00 do 19.00 hod. Prevádzkujeme ich v spolupráci so Spolkom na podporu skrášľovania Košíc, o. z. a informačným centrom MiC Košice
(www.mickosice.sk).
Stanovište Trixi mobilov je na miestach: pred OD Tesco, Hlavná 111, pred OD Dargov, Hlavná 2 a pred Autobusovou stanicou na Staničnom námestí.

Piešťany: 0904 104 455

Trixi mobil vás denne prevezie po vyhliadkovej alebo krátkej trase v centre mesta a na Kúpeľnom ostrove. V prípade záujmu aj po vzdialenejších trasách. Našim partnerom v Piešťanoch je nezisková organizácia ProPolis (www.propolis.sk).
Stanovište Trixi mobilu je na Pešej zóne, pred budovou Riaditeľstva kúpeľov

Ceny jednotlivých jázd sú stanovené podľa dĺžky a náročnosti trasy orientačne:
¼ hod. – 100 korún / 3 EUR
½ hod. – 170 korún / 5 EUR
1 hod. – 300 korún / 9 EUR

Podrobný cenník a zoznam trás nájdete na www.triximobil.sk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.