Stromom roka 2015 sa stala hruška z Bošáce


Víťazom ankety Strom roka 2015 sa stala hruška ružová z Bošáce, ktorá získala 3 092 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste sa umiestnil dub letný, ktorý rastie v Tomášikove. Tretie miesto patrí platanu západnému zo Stupavy. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo 12 870 hlasov.

Poslaním ankety, ktorej v poradí už trinásty ročník realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už štvrtý rok spevák Peter Lipa.

„Sme radi, že na Slovensku máme úspešný projekt, vďaka ktorému sa ľudia zaujímajú o životné prostredie. Aj nám v banke záleží na tom, aby sa ekologický prístup k životu stal prirodzenou súčasťou každého z nás. Anketu Strom roka preto podporujeme už šiesty rok,“ povedala Barbara Henterová, vedúca sponzoringu a podujatí Slovenskej sporiteľne.

Komisia vybrala začiatkom júna zo 63 prihlásených stromov 12 finalistov. Fotografie a príbehy stromov – finalistov boli uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.old.ekopolis.sk). Hlasovať za svoj strom mohol každý, prostredníctvom SMS správy, hlasovacieho lístka, poštou alebo priamo na www.old.ekopolis.sk a www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

Víťazná hruška z Bošáce dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko afinančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Novinkou tohto ročníka bolo ocenenie škôl, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Zakladná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským v Tomášikove vyzbierala rekordných 850 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Na druhom mieste skončilo Gymnázium M.R. Štefánika z Nového mesta nad Váhom a obrdžalo šek na výsadbový materiál v hodnote 150 eur. Tretie miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 100 eur získala Základná škola kpt. Nálepku zo Stupavy.

Výsledky ankety Strom roka  2015:

P.č. Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
1.

 

Lipa malolistá

 

obec Uhrovec
(okr. Bánovce nad Bebravou)
633 8.
2. Jabloň domáca

 

mesto Hriňová
(okr. Detva)
500 9.
3. Jelša lepkavá

 

obec Slatinka
(okr. Zvolen)
447 11.
4.

 

Jaseň štíhly

 

obec Liptovské Revúce
(okr. Ružomberok)
1103 4.
5. Lipa malolistá

 

obec Dolné Dubové
(okr. Trnava)
766 5.
6. Brest horský

 

obec Bešeňová
(okr. Ružomberok)
638 7.
7. Pagaštan konský

 

obec Smižany
(okr. Spišská Nová Ves)
470 10.
8. Lipa veľkolistá

 

obec Malatiná
(okr. Dolný Kubín)
715 6.
9. Brest hrabolistý

 

mesto Snina
(okr. Snina)
353 12.
10. Platan západný

 

mesto Stupava
(okr. Malacky)
1117 3.
11. Dub letný

 

obec Tomášikovo
(okr. Galanta)
3036 2.
12.

 

Hruška ružová

 

obec Bošáca
(okr. Nové Mesto nad Váhom)
3092 1.

 

Príbehy víťazných stromov:

1. miesto – strom č. 12 – Hruška ružová (Pyrus communis), obec Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom), vek: 200 rokov, obvod: 231 cm, výška: 14 m

Ružová hruška (Ružovka) je typickou miestnou starou odrodou, ktorá rastie len v tomto regióne, jej výskyt nebol inde zistený. Jedinec je solitérny strom s krásnym habitusom a zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. Ovocinárske produkty – pálenka a sušené ovocie sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

2. miesto – strom č. 11 – Dub letný (Quercus robur), obec Tomášikovo (okr. Galanta), vek: 252 rokov, obvod: 700 cm, výška: 25 m

Tento prekrásny majestátny dub je najstarším stromom obce aj širokého okolia. Podľa tradície spomínanej starými kronikami ho vlastnoručne zasadila panovníčka Mária Terézia pri slávnostnom založení prvého uhorského sirotinca pre šľachtické deti v kaštieli rodiny Eszterházyovcov. Svojím bútľavým kmeňom a majestátnou korunou je skutočne unikátny a nezameniteľne dotvára vzhľad okolitej krajiny.

3. miesto – strom č. 10 – Platan západný (Platanus occidentalis), mesto Stupava (okr. Malacky), vek: 250 rokov, obvod: 600 cm, výška: 35 m

Park pri kaštieli v Stupave prešiel mnohými premenami súvisiacimi s historickým vývojom. Na mieste pôvodného vodného hradu dal gróf Mikuláš Pálfy vybudovať renesančný kaštieľ. K najvzácnejším a vzrastom najpozoruhodnejším drevinám v parku patrí platan rastúci na brehu jazera, v ktorom sa zrkadlí jeho obraz spoločne s obrazom kaštieľa.

Kontakty: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica, www.ekopolis.sk

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 470 10 95,  0911 452 457, hronec@ekopolis.sk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.