Stromom roka sa stala lipa malolistá z Lipian


Banská Bystrica, 21.októbra 2011

Víťazom ankety Strom roka 2011 sa stala 320-ročná lipa malolistá  z Lipian

(okres Sabinov), ktorá získala 1699 hlasov. Bude súčasne reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na 2.mieste, s počtom 1384, skončila ďalšia lipa malolistá z Kameničian, z okresu Ilava, ktorá má korunu v tvare srdca. Tretie miesto patrí jarabine oskorušovej z Bošácej  (okres Nové Mesto nad  Váhom), ktorej  hlasujúci poslali 1303 hlasov. Celkovo získali 12 finalisti ankety 10 167 hlasov.   

Poslaním ankety, ktorej 9.ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Záhradníctvo  A.B.I.E.S., Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a International Visegrad Fund.

Prvé tri stromy získajú finančný príspevok  333 eur, ktoré môže byť použiť na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Bronzovú oskorušu z Bošácej, ktorej hrozí rozštiepenie, táto pomoc zachráni. Nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama a traja hlasujúci zase poukážkami ( 50 eur) od kníhkupectva Artforum. Odborný posudok víťazovi sponzorsky poskytne ISA Slovensko.

Citácia Milan : vždy znova a znova nás pri organizovaní ankety strom roka prekvapí hlboký a úprimný vzťah mnohých účastníkov ankety k stromom. Často je to vzťah nie nepodobný vzťahom v rodine . Je  v tom láska, obava o zdravie, obdiv, potreba chrániť ale aj potreba utiekať sa niekam o pomoc. Je to paradoxné hlavne ak si pripomenieme, ako necitlivo sa voči nim vieme správať, ako ľahkovážne niekedy rozhodujeme o živote stromov.

Do uzávierky ankety  Strom roka 2011 prišlo z celého Slovenska až 91 nominovaných stromov, z ktorých vybrala porota 12  finalistov. Fotografie a príbehy stromov  – finalistov boli uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk). Hlasovať za svoj strom mohol  každý od 7.júla do konca septembra 2011 prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare : Strom medzera a číslo stromu od 0-12), hlasovacieho lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

 Výsledky ankety Strom roka 2011

Miesto Porad.

 číslo

Názov stromu Obec/mesto Okres Celk.počet hlasov
   1.      12 Lipa malolistá Lipany Sabinov 1699
2. 7 Lipa malolistá Kameničany Ilava 1384
3. 5 Jarabina oskorušová Bošáca Nové Mesto nad Váhom 1303
4. 2 Gaštan jedlý Častá Pezinok  

1178

5. 8 Lipa veľkolistá Budatín Žilina   934
6. 10 Borovica vejmutovka Ľubovnianske kúpele Stará Ľubovňa   887
7. 4 Platan javorolistý Hlohovec Hlohovec   852
8. 9 Katalpa bignóniovitá Hnúšťa Rimavská Sobota   701
9. 3 Topoľ čierny Majcichov Trnava   384
10. 11 Topoľ biely Brezovica Sabinov   351
11. 6 Dub letný Podlužany Bánovce nad Bebravou   340
12. 1 Čerešňa mahalebková Bratislava Bratislava   154
Spolu           10 167


Príbehy víťazných stromov  

1.miesto – Lipa malolistá (Tilia cordata Miller), Lipany (okres Sabinov), vek : 320 rokov, výška: 23 m, obvod: 536 cm.

Podľa historických údajov na mieste, kde boli založené Lipany v 11. storočí, rástol posvätný staroslovanský lipový háj, ako symbol slovanstva. Tento háj bol takmer celý vyrúbaný, ostalo len posledných sedem líp. Do 16. storočia sa mesto volalo “ Sedem Líp“, latinsky Septemthillis, maďarsky Héthárs. Spojenie medzi Lipanmi a lipami nie je len slovnou hračkou,  ale skutočným  príbehom, hlbokým vzťahom, ktorý si uvedomí každý vnímavý návštevník tohto malebného mesta. Dodnes má mesto sedem symbolických líp vo svojom erbe. Stovky živých líp rastú priamo v meste,  ale aj v širšom okolí. Lipa pri kostole sv. Martina však patrí medzi najkrajšie a ľudia ju majú radi ako svoju “čestnú občianku mesta“.

2.miesto – Lipa malolistá (Tilia cordata), Kameničany, centrum obce (okres Ilava), vek: 500 rokov, výška: 22 m, obvod: 550 cm.

Lipa v Kameničanoch rastie presne v centre obce. Priamo pri nej je autobusová zastávka, možno práve preto, lebo ľudia sa pri nej v minulosti často a radi pristavili. Tvar jej koruny nápadne pripomína srdce. Vo vnútri kmeňa lipy je bútľavina, ktorá generáciám detí slúžila ako dobrá skrýša pri schovávačke. Pre domácich je malým zázrakom, pretože napriek pokročilému veku sa po dlhej zime vždy zobúdza a ako srdce dediny “bije“ naďalej.

3.miesto – Jarabina oskorušová (Sorbus domestica), Bošáca – Zabudišová, časť Chvílovec (okres Nové mesto nad Váhom), vek: 350 rokov, výška: 20 m, obvod: 440 cm.

Strom je skvostom medzi stovkami oskorúš v Bielych Karpatoch a ozdobou kultúrnej krajiny. Býval miestom zastávok detí, ktoré až do roku 1960 chodievali pešo do školy. Vraj v jeho okolí v noci aj “čosi“  strašilo, prepadávalo okoloidúcich a strhávalo z nich šaty. Poveru možno len vytvoril a udržiaval jej majiteľ, aby uchránil úrodu vzácneho ovocia  pred zlodejmi. . V strome s nízkym kmeňom je aj veľká dutina. Jej vnútro sa dá prezrieť iba s baterkou. Strom stále rodí chutné plody, ktoré sú vhodné na sušenie, zaváranie a na výrobu pálenky, tradičnej oskorušovice.

Oskoruši umožní medailové miesto získať 333 eur, ktoré jej zachránia. V súčasnosti  potrebuje podoprieť zo zeme najmä obrovitý konár, ktorý tvorí tretinu stromu. Najväčšou hrozbou je zima, keď konáre oťažejú pod vrstvou námrazy. Strom by potreboval  betonáž i železné podpery, čo stojí vyše šesto eur.

…………………………………………………………………………………………………………

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2011 nájdete na www.ekopolis.sk.

Kontakty:  Programový manažér Milan Hronec, tel. 048/414 54 78, 0905 266 043, hronec@ekopolis.sk.

 

 

S podporou

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.