Titulom Strom roka 2017 sa pýši jabloň z Bošáce


Víťazom ankety Strom roka 2017 sa stala jabloň z Bošáce a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste sa umiestnila borovica, ktorá rastie v Hlohovci. Tretie miesto patrí platanu zo Serede. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo rekordných 23 370 hlasov.

Nadácia Ekopolis v spolupráci s hlavným partnerom, ktorým je Nadácia Slovenskej sporiteľne, realizovala v roku 2017 v poradí už päťnásty ročník ankety. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už šiesty rok spevák Peter Lipa. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

„Je skvelé, že sa v tomto roku do ankety zapojil rekordný počet hlasujúcich. Ľudia si stále viac uvedomujú potrebu ochrany prírodného bohatstva. Naša nadácia usiluje o podporu zaujímavých projektov, uvedomujeme si, že práve osveta a vzdelávanie patria k významným pilierom udržateľnosti a rozvoja kvalitného životného prostredia,“ uviedla Danica Lacová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Víťazná jabloň z Bošáce dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá bude použitá na ich ošetrenie. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

V poradí už tretí rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Základná škola Radvanská z Banskej Bystrice vyzbierala rekordných 446 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur získala Materská a základná škola z obce Horné Otrokovce. Na treťom mieste skončila Základná škola J. A. Komenského zo Serede a obdržala šek na výsadbový materiál v hodnote 100 eur.

Výsledky ankety Strom roka 2017:

p.č. názov lokalita počet hlasov poradie
1. Gaštan jedlý Hradište, okres Poltár 963 10.
2. Platan východný Jelka, okres Galanta 2055 4.
3. Jelša lepkavá Uňatín, okres Krupina 429 11.
4. Dub letný Želiezovce, okres Levice 1586 7.
5. Platan západný Sereď, okres Galanta 2203 3.
6. Lipa veľkolistá Jabloňovce, okres Levice 1709 5.
7. Borovica lesná Hlohovec, okres Hlohovec 2471 2.
8. Jabloň domáca Bošáca, okres Nové Mesto nad Váhom 7303 1.
9. Dub letný Kráľovce-Krnišov, okres Krupina 1532 8.
10. Topoľ osikový – Osika Sedliská, okres Vranov nad Topľou 224 12.
11. Jabloň domáca Babinec, okres Rimavská Sobota 1632 6.
12. Dub cerový Pozba, okres Nové Zámky 1263 9.

Príbehy víťazných stromov:

1. miesto

Strom č.8 – Jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské (Malus domestica, Borkh.)

Bošáca, okr. Nové Mesto nad Váhom

lokalita: katastrálne územie Obce Bošáca, miestna časť obce Zabudišová

vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m

Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

2. miesto

Strom č.7 – Borovica lesná (Pinus sylvestris)

Hlohovec, okr. Hlohovec

lokalita: Zámocký park pri kaštieli v Hlohovci

vek: 120 rokov, obvod: 330 cm, výška: 22 m

V Zámockom parku, ktorý je zapísaný ako Národná kultúrna pamiatka, sa nachádza najväčší platanový háj v strednej Európe a je pravdepodobné, že je vôbec najväčší v Európe. Borovica lesná je jedným z mála zachovaných ihličnanov a najstarším ihličnanov v parku. Podľa záznamov, ale aj podľa miestnych pamätníkov, bola väčšina ihličnanov vyrúbaná počas druhej svetovej vojny, kedy bolo ich drevo použité na stavbu provizórneho mosta cez rieku Váh. Vzhľadom na históriu a výrub 1557 stromov na výstavbu mostu ju môžeme označiť za „strom, ktorý prežil“.

3. miesto

Strom č.5 – Platan západný (Platanus occidentalis L.)

Sereď, okr. Galanta

lokalita: Zámocký park v Seredi

vek: 210 rokov, obvod: 460 cm, výška: 30 m

Nominovaný platan nachádzajúci sa v Zámockom parku v Seredi od nepamäti fascinuje všetkých návštevníkov parku a kaštieľa v Seredi. Tento strom uchváti každého svojou krásou, výškou, vekom či vznešenosťou a pohľad naň rozhodne stojí za to. Platan bol vysadený počas panstva významného rodu Esterháziovcov, kedy na svojom barokovom sídle upravovali aj nádvorie a priekopy na anglický typ parku.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.