Európsky strom roka – posledná možnosť zahlasovať za slovenskú hrušku


Viac než 120 000 ľudí z celej Európy už zahlasovalo za svoj obľúbený strom v ankete Európsky strom roka. Hlasovanie prebieha už len do konca februára, pričom posledný týždeň je počet získaných hlasov a poradie stromov tajné. Ktorý strom získa titul Európsky strom roka sa dozvieme až 20. apríla 2016 na slávnostnom vyhlásení výsledkov, ktoré sa uskutoční v Bruseli.

15 stromov z 15 krajín bojuje o titul Európsky strom roka, každý z nich reprezentuje silný vzťah medzi ľuďmi a stromami, dôležitosť prírodného dedičstva a histórie miestnych komunít. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Ide o stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širšej komunity.

Slovensko v nej zastupuje 200-ročná hruška ružová z Bošáce (okres Nové Mesto nad Váhom), víťazka slovenskej ankety Strom roka 2015. Posledný týždeň je hlasovanie v súťaži tajné, pričom 22. februára 2016 bola slovenská hruška na 5. mieste s počtom hlasov 15 155. Víťazka celoslovenskej ankety Strom roka organizovanej Nadáciou Ekopolis je typickou miestnou starou odrodou, ktorá rastie len v tomto regióne a jej výskyt nebol inde zistený. Bošácka hruška je solitérny strom s krásnym habitusom a zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. V minulosti sa ovocinárske produkty – pálenka a sušené ovocie vyvážali z Bošáce na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Hlasovanie o Európsky strom roka prebieha počas celého mesiaca február 2016 na webovej stránke www.treeoftheyear.org. „Slovenského zástupcu je možné podporiť kliknutím na jeho profil a potvrdením hlasu. Zároveň môžete zdieľať prostredníctvom sociálnych sietí s ostatnými fanúšikmi fotografie ako objímate strom,“ dopĺňa Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Viac informácií o ankete Európsky strom roku: www.treeoftheyear.org.

Fotografie na stiahnutie: http://www.treeoftheyear.org/Pro-media.aspx

Kontakty:

Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 470 10 95,
0911 452 457.

Andrea Krůpová, koordinátorka Europského stromu roka, Nadace Partnerství, andrea.krupova@nap.cz, +420 515 903 131.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.