Nadácia Ekopolis vyhlásila 14. ročník ankety Strom roka


Pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov vyhlásila Nadácia Ekopolis v poradí už štrnásty ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Svoj obľúbený strom do ankety môžu prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 9. mája 2016. Stačí poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou na adresu Nadácie Ekopolis (Komenského 21, Banská Bystrica 974 01),  e-mailom na hronec@ekopolis.sk alebo vyplniť registračný formulár na www.ekopolis.sk. Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2016 a nominačné hárky nájdu záujemcovia na www.ekopolis.sk.

„Počas uplynulých trinástich ročníkov môžeme sledovať obľúbenosť jednotlivých druhov drevín u našej verejnosti. Okrem už tradičného vzťahu k lipám je viditeľný aj blízky vzťah ku ovocným drevinám. Toto by sa asi dalo interpretovať ako určité národné špecifikum, pretože napríklad aj v aktuálnom ročníku súťaže Európsky strom roka spomedzi štrnástich krajín iba Slovensko reprezentovala ovocná drevina, regionálna odroda – hruška ružová z Bošáce,“ uvádza Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výber finalistov

Komisia vyberie v druhej polovici mája z prihlásených stromov 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

Ocenenia

Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Ošetrenia

Naša spolupráca s Medzinárodnou arboristickou spoločnosťou (ISA Slovensko) ostáva na vysokej úrovni, čo znamená, že aj v tomto ročníku budú bezplatne ošetrené ďalšie stromy spomedzi všetkých nominovaných do ankety Strom roka 2016. „Keďže aj v súčasnosti sa až príliš často stretávame s neodbornými, často až barbarskými zásahmi pri ošetrovaní drevín, veľký dôraz pri prezentovaní ankety Strom roka kladieme aj na osvetu a prevenciu. Odborné ošetrenie vybraných drevín akreditovanými arboristami za účasti predstaviteľov samospráv, štátnych orgánov alebo škôl, aj s opisom a zdôvodnením jednotlivých zákroko,v je jedným z príspevkov k zlepšeniu starostlivosti o verejnú zeleň. Ošetrenie za účasti laickej aj odbornej verejnosti je zrealizované vo vegetačnom období optimálnom pre takýto zásah a na základe posúdenia členov ISA Slovensko,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výsledky 2015

Víťazom ankety Strom roka 2015 sa stala hruška ružová z Bošáce, ktorá získala 3 092 hlasov. Na druhom mieste sa umiestnil dub letný, ktorý rastie v Tomášikove. Tretie miesto patrí platanu západnému zo Stupavy. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo 12 870 hlasov. Novinkou minulého ročníka bolo ocenenie škôl, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získali výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Kontakty:
Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 470 10 95,  0911 452 457, hronec@ekopolis.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.