O víťazovi ankety Strom roka 2016 môžete rozhodnúť už len pár dní


Už len pár dní je otvorené hlasovanie v ankete Strom roka 2016. Do konca septembra 2016 môžete zahlasovať za jedného z dvanástich finalistov a zvýšite tak jeho šance na ošetrenie. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale. Druhá v poradí je lipa zo Spišského Bystrého a tretie miesto patrí červenému buku z Hermanoviec. Finalisti získali do dnešného dňa spolu vyše 8 000 hlasov.

Poslaním ankety, ktorej v poradí už štrnásty ročník realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať za svoj strom môže každý,  prostredníctvom SMS správy (na č. 7773, v tvare: STROM medzera číslo stromu od 1-12 medzera kontaktné údaje), hlasovacieho lístka, poštou, priamo na www.ekopolis.sk alebo www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov  – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk).

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016 a postúpi do medzinárodnej ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

12 finalistov ankety Strom roka 2016:

1. Čerešňa Lehota pod Vtáčnikom, okr. Previdza 100 rokov
2. Dub cerový Šurianky, okr. Nitra 150 rokov
3. Lipa malolistá Spišské Bystré, okr. Poprad 200 rokov
4. Lipa veľkolistá Cigeľ, okr. Prievidza 500 rokov
5. Javor poľný Kokošovce, okr. Prešov 250 rokov
6. Platan javorolistý Budatín, okr. Žilina 270 rokov
7. Vŕba biela Nižná Myšľa, okr. Košice 42 rokov
8. Lipa malolistá Smrdáky, okr. Senica 300 rokov
9. Pagaštan konský Malý Cetín, okr. Nitra 165 rokov
10. Platan javorolistý Tornaľa, okr. Revúca 300 rokov
11. Červený buk Hermanovce, okr. Prešov 200 rokov
12. Hruška planá Lovčica-Trubín, okr. Žiar nad Hronom 120 rokov

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.