Zahlasujte za slovenskú jabloň v prestížnej európskej ankete


Do 8. ročníka prestížnej ankety Európsky strom roka sa zapojilo 13 krajín. Počas mesiaca február môžu ľudia hlasovať za svojho favorita na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Slovensko v nej zastupuje jabloň z Bošáce, víťazka slovenskej ankety Strom roka 2017.

Európsky strom roka poukazuje na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. So svojimi príbehmi v ankete súťažia v tomto ročníku okrem Slovenska aj stromy z  Belgicka, Bulharska, Chorvátskej republiky, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Ruskej federácie, Spojeného kráľovstva a Španielska.

Medzi výnimočné stromy v tomto ročníku patrí najväčší korkový dub na svete, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihy rekordov, zriedkavá regionálna odroda našej slovenskej jablone, unikátny symbol skautského hnutia v Spojenom kráľovstve, ale i stromy, ktoré prežili záplavy, choroby, požiare a iné hrozby.

Slovensko reprezentuje v ankete Európsky strom roka 120-ročná jabloň z Bošáce. „Prastará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom, ale napriek poškodeniu má udivujúcu vnútornú vitalitu, na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje nevšedne bohatú úrodu jabĺk, ktoré pri dobrom uskladnení vydržia až do ďalšieho leta. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam,“ uvádza Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Hlasovanie o Európsky strom roka prebieha počas celého februára 2018 na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Na víťazný strom, ktorý získa titul Európsky strom roka, čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis.

Viac informácií o ankete Európsky strom roku: www.treeoftheyear.org

Fotografie a logá na stiahnutie: www.treeoftheyear.org/ETY-2018/Media.aspx

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.