Zvoľte si najsympatickejší strom Európy


Slovenská moruša – Seničanka – ide dobyť Európu

Počas februára 2015 môžete na webovej stránke www.treeoftheyear.org hlasovať za jedného z 14 finalistov medzinárodnej ankety Európsky strom roka. Slovensko v nej zastupuje 200-ročná moruša biela zo Senice, víťaz slovenskej ankety Strom roka 2014. V tejto medzinárodnej ankete však na rozdiel od iných nie je dôležitá len krása, veľkosť alebo vek, ale príbeh stromu.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka. Do finále európskej súťaže vždy postupujú víťazi národných kôl. Zmyslom Európskeho stromu roka je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Ide o stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širšej komunity.

Každoročne sa do ankety zapájajú desiatky až stovky tisíc ľudí a počet zúčastnených krajín sa z pôvodných 5 zvýšil na 14. So svojimi príbehmi v ankete súťažia aj stromy z Anglicka, Belgicka, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Francúzska, Írska, Talianska, Maďarska, Poľska, Škótska, Španielska a Walesu.

Slovensko reprezentuje v súťaži moruša biela zo Senice, ktorá je víťazkou celoslovenskej ankety Strom roka organizovanej Nadáciou Ekopolis. „Táto moruša je jeden z najkrajších a najstarších stromov v Senici. Takto mohutné moruše sa dnes len tak nevidia a už vôbec nie v centre mesta. Vznešená a majestátna dáma trpezlivo pozerá na svet okolo seba, ktorý sa jej pred očami neustále mení a pretvára. Kedysi dávno rástla na pokojnom okraji mesta, dnes ju obkolesuje rušné sídlisko, na ktorom vyrástli generácie detí. Seničania ju nazývajú aj majákom minulosti, ktorý na nás v tejto hektickej dobe žmurká svojim pokojom a trpezlivosťou,“uvádza Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Dana Ševčíková z občianskeho združenia Klub ochrancov zelene (KOZEL), ktoré nominovalo morušu do národnej ankety Strom roka, dodáva, že „senická stromová kráska chce presvedčiť celú Európu o tom, že spolu s národom, s ktorým rastie v jednej zemi, tvorí dobrý tím. Chceme veriť, že Slováci opäť ožijú, budú spolu držať a nedajú sa zahanbiť  ani pred veľkými  národmi, ako napr.: Francúzsko, Anglicko, Taliansko, alebo susedné Maďarsko, Poľsko, či Česká republika a iné. Síce nie je najstaršia, ani najväčšia, ale je naša, slovenská. Podporu si právom zaslúži – je to strom – hrdina, ktorý sa zachoval ako jediný objekt vo svojej lokalite, kde rastie. V jej tesnom okolí všetko podľahlo neuveriteľným zmenám, vyrástli činžiaky, obchody, parkoviská, cesty, polyfunkčné budovy, pribudol hluk a ruch, ale ona zostáva – obrovský morušový strom v centre rušného mesta. Na svet sa díva s láskou a trpezlivosťou. Aj taká je moruša, ktorá reprezentuje Slovensko.“

Výsledky budú zverejnené 5. marca na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Víťazný strom bude slávnostne ocenený 22. apríla 2015 v Bruseli.

Viac informácií o ankete Európsky strom roku: www.treeoftheyear.org.

Fotografie na stiahnutie: http://nadacepartnerstvi.cz/NAP/media/Greenways/European-Tree-of-the-Year-2015-finalists_photos.zip

Kontakty:

Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 470 10 95,
0911 452 457.

Andrea Krůpová, koordinátorka Europského stromu roka, Nadace Partnerství, andrea.krupova@nap.cz, +420 515 903 131.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.