Britský Lovec stromov Rob McBride navštívil Slovensko 


Víťaza ankety Strom roka 2018 a finalistu celoeuróspkej súťaže Európsky strom roka, Lipu v Kopčanoch,  navštívil 8. februára známy britský Tree hunter, tzv. lovec stromov. Verejné hlasovanie v ankete Európsky strom roka prebieha až do konca februára 2019 na www.treeoftheyear.org.

Rob je známy vášnivý bojovník za ochranu stromov. Už mnoho rokov zvyšuje povedomie o Stromoch v ohrození a upriamuje pozornosť na dôležitosť ich ochrany. Je fotograf, cestovateľ, ambasádor starých a významných stromov, pravidelne spolupracuje s BBC.

Rovnako ako minulý rok, i tento raz sa Rob vydal na “Stromy v ohrození Tour” naprieč celou Európou, počas ktorej pomáha s reprezentáciou a “loví” príbehy stromov ktoré súťažia v Európskom strome roka, alebo sú v danej krajine ohrozené.

Rob prišiel na Slovensko v piatok, 8. februára 2019 a na spoločnom stretnutí s predstaviteľmi obce Kopčany, žiakmi miestnej zákadnej školy a členmi občianskeho združenia Kozel, ktorí strom do ankety nominovali, hovorili o vzácnej lipe, ktorá reprezentuje Slovensko v prestížnej celoeurópskej súťaži.  „Je to po prvýkrát v v mojom živote, čo ma k súťažnému stromu priviezli na koči,“ s úsmevom opisuje Rob McBride, slávny lovec stromov. „Je to veľmi staré miesto. Strom a ten kostol poločne vytvárajú nádherné miesto. Hoci strom nie je taký starý ako kostolík, je to fantastická kombinácia, že stoja pri sebe. História a krása,“ dodáva s úsmevom Angličan.

Pri lipe, ktorá sa nachádza pri kostole sv. Margity Antiochijskej z čias ríše Veľkej Moravy, zazneli ľudové piesne i nádherné nárečie. Kostolík je jednou z najzachovalejších sakrálnych stavieb v strednej Európe. Ako hovorí starosta obce kopčany, dokonca samotná Mária Terézia sa po tejto lúke preháňala na koni – v neďalekom Holíči mala kaštieľ a v Kopčanoch letné sídlo so žrebčínom.

Viac informácií o ankete Európsky strom roka: www.treeoftheyear.org

Videá z predošlých rokov: https://www.youtube.com/watch?v=IAkwHmjLZhs

https://www.youtube.com/watch?v=sK3ZIJOTbng

Kontakty: Milan Hronec, koordinátor ankety Strom roka na Slovensku, Nadácia Ekopolis, hronec@ekopolis.sk, 048 / 470 10 95,
0911 452 457.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.