3. Bezpečné a kvalitné parkovanie bicyklov


3. cyklowebinár s holandskou expertkou

Čo znamená kvalitné a bezpečné parkovanie bicyklov a čo je jeho cieľom? Aké poznáme typy parkovacích objektov, aké majú mať parametre, ako vybrať ten správny? Kde by malo byť parkovanie bicyklov umiestnené a kde nie?

Dátum a čas: 7. apríl 2021, 13.00 – 14.30 hod, platforma ZOOM Webinars

Pre koho je webinár primárne určený?

  • úradníci verejnej správy, najmä mestských a obecných úradov a úradov miestnych častí, ktorí chápu dôležitosť cyklistickej dopravy v meste;
  • urbanisti, architekti…
  • projektanti mestských komunikácií a verejných priestranstiev, policajní dopravní inžinieri z dopravných inšpektorátov PZ SR
  • miestni poslanci, ktorí chcú rozvíjať vo svojom meste či štvrti cyklodopravu;
  • vlastníci a správcovia súkromných a verejných budov, areálov, priestranstiev
  • miestni aktivisti, neformálne združenia a občianske organizácie, ktoré presadzujú cyklistickú dopravu vo svojom meste či štvrti;
  • … a samozrejme ktoľovek, koho táto téma zaujíma.

Lektorka:
Simone Jorink, spoločnosť Movares
Simone navrhuje parkovanie bicyklov  či už na bežných uliciach a verejných priestranstvách alebo na miestach, kde je vyššia potreba parkovania, napríklad v nákupných centrách, na staniciach, v administratívnych centrách a pod. Pri svojej práci vychádza z toho, že ľudia musia chcieť použiť dané parkovacie zariadenie. Ak ho z nejakého dôvodu nechcú použiť, parkujú potom bicykle voľne na uliciach a verejných priestranstvách, keďže bicykle sú malé a dajú sa zamknúť všade. Preto sa Simone zameriava na taký typ, dizajn a umiestnenie parkovania, ktoré priláka ľudí a budú tam chcieť nechať bicykel.
Ako každá Holanďanka aj Simone používa bicykel od destva, pretože už ako malej jej to poskytovalo nezávislosť a slobodu. Vyrastala v malej dedine, žila vo viacerých mestách a teraz pôsobí v Utrechte, v meste, kde je viac bicyklov ako ľudí a kde parkovisko pre bicykle na hlavnej stanici má kapacitu 12.600 bicyklov. Takže dobre pozná celé spektrum možností parkovania bicyklov, od malých stojanov cez prístrešky, parkoviská a garáže až po parkovacie domy.

Viac o Simone sa dozviete na jej Linkedin profile.

Čo sa dozviete?
Presný obsah a štruktúru webinára ešte tvoríme a tak sa to ešte môže meniť, ale budeme sa rozprávať o tom:
– prečo je parkovanie bicyklov nevyhnutnou súčasťou riešenia dopravy v meste?
– čo vlastne znamená kvalitné a bezpečné parkovanie bicyklov a aké má prínosy?
– aké možnosti parkovania poznáme (od stojanov cez prístrešky a parkoviská až po garáže); ako vybrať ten správny typ a ako určiť potrebnú kapacitu?
– kde a prečo umiestniť parkovanie pre bicykle? A kde ho určite neumiestňovať?

Ak máte k týmto témam otázky, dajte nám ich vedieť vopred, ak budú k téme, tak buď ich ešte zaradíme priamo do Simoninej prezentácie alebo sa jej v diskusii spýtame za vás (otázky poslané vopred majú väčšiu šancu, že budú zaradené).

Webinár bude tlmočený do slovenčiny.

Na webinár sa môžete prihlásiť e-mailom na adresu cyklo@ekopolis.sk, nezabudnite uviesť e-mailovú adresu, na ktorú vám máme poslať pozývací link (Vašu e-mailovú adresu uveďte prosím priamo v texte alebo v podpise, zjednodušuje to spracovanie).
Vašu e-mailovú adresu a osobné údaje neodovzdáme žiadnej tretej osobe, naše princípy ochrany osobných údajov si môžete pozrieť tu

Informácie: Ján Roháč, 0905 240137, rohac@ekopolis.sk

 

Parkovisko pri IKEA v holandskom Delfte

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.