Regeneratívne poľnohospodárstvo – cesta k zdravej pôde a k zdravým potravinám
Cieľom projektu je podporiť udržateľné poľnohospodárske postupy a podporiť medzinárodnú spoluprácu prostredníctvom konferencie a študijnej cesty zameranej na regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo.
Regeneratívne poľnohospodárstvo je rýchlo sa rozvíjajúci sektor, ktorý poskytuje ekonomicky životaschopný model poľnohospodárskej výroby a zároveň prináša viaceré výhody pre poľnohospodársku pôdu vrátane obnovy pôdnej biodiverzity, zvýšenia vodozádržnej schopnosti pôdy a zamedzenia pôdnej erózie. Zároveň, s pohľadu naliehavosti problému zmeny klímy, ide o efektívny spôsob pohlcovania atmosferického uhlíka.
Cieľom projektu je podporiť udržateľné poľnohospodárske postupy a podporiť medzinárodnú spoluprácu prostredníctvom konferencie a študijnej cesty zameranej na regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo. V spolupráci s nórskymi partnermi sa chceme podeliť o poznatky, skúsenosti a inovatívne techniky, ktoré môžu byť prínosom pre obe krajiny. Zapojením odborníkov a odborníkov z Nórska a Slovenska chceme inšpirovať účastníkov, aby viac využívali regeneračné postupy v praxi. Výmenné aktivity projektu sú koncipované ako začiatok možnej budúcej intenzívnejšej spolupráce, o ktorú majú obaja zúčastnení partneri dlhodobý záujem. Spolupráca sa v budúcnosti zameria na zmenu poľnohospodárskych postupov, zavedenie regeneratívneho poľnohospodárstva do učebných osnov, rozvoj a podporu regeneratívneho komunitného záhradníctva a prinesie odporúčania na zmeny v poľnohospodárskej politike.
Projekt zahŕňa dve výmenné podujatia – prvé na Slovensku v dňoch 15. – 19. októbra 2024, študijná cesta do Nórska prebehne v dňoch 11. – 14. novembra 2024.
„Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu“
Projekt je podporený z Fondu pre bilaterálne vzťahy v rámci Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014 – 2021.
Aktivity
16. – 18. októbra 2024
Študijná cesta nórskeho partnera University College for Green Development – partneri navštívili organizáciu Živá záhrada v Leopoldove, poľnohospodárske družstvo Krakovany, Radošina a Záhon Rozuma v areáli Agrokomplexu v Nitre.
17. októbra 2024 – Deň Pre Pôdu
17. októbra 2024 sa v Arboréte Mlyňany uskutočnil Deň Pre Pôdu. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska a zahraničia. Súčasťou podujatia boli odborné prednášky, odštartovanie Platformy Pre pôdu i krst bezorebnej sejačky.
Prezentácie:
- Ing. Peter Medveď a Ing. Martin Gálik – Postupy regeneratívneho poľnohospodárstva v slovenských podmienkach
- prof. Ing. Pavol Findura, PhD. (VPP SPU Nitra) – Vplyv techniky a technológií na zmenu stavu pôdy
- Ing. Daniel Ács, PhD. (Bioeconomy Cluster) – Európske projekty pre zdravú pôdu
- Johan Barstad, Rhys Evans (Høgskulen for Grøn Utvikling, University College for Green Development) – Regeneratívne záhradníctvo – budovanie odolnosti v komunitách a v pôde
- Ing. Ivan Fabián, MBA (SPPK) – Priame platby a hospodárenie na pôde
- Mgr. Lýdia Frešová (Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR) – Agrolesníctvo v SR – skúsenosti, realizované a plánované podpory pre slovenských farmárov
11. – 14. novembra 2024 – študijná cesta v Nórsku
Slovenskí odborníci zamierili do Bryne, kde sídli University College for Green Development, nórsky partner projektu. Tu mali príležitosť oboznámiť sa s miestnymi prístupmi k vzdelávaniu a zavádzaniu regeneratívnych postupov do praxe. Jedným z najzaujímavejších cieľov cesty bola návšteva farmy Ingveho B. Berntsena z Fjordfegarden. Tento mladý absolvent univerzity sa zameriava na regeneratívne postupy v chove hovädzieho dobytka, pričom využíva tradičné nórske plemeno Vestlandsk Fjordfe. Slovenský tím navštívil aj Grønefed Andelslandbruk, komunitnú záhradu v obci Ogna, kde princípy regeneratívneho poľnohospodárstva získavajú sociálny rozmer.
Viac sa dočítate TU.
Videá
- video z podujatia Deň Pre Pôdu
- video Regeneratívne poľnohospodárstvo – význam a prínosy