V ankete Strom roka zatiaľ vedie tis obyčajný z Pruského


Ešte do 30. septembra 2010 môžete poslať hlas jednému z dvanástich finalistov ankety Strom roka 2010 a podporiť tak jeho ošetrenie. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 700-ročný tis obyčajný z Pruského (okres Ilava). Má však len o 23 hlasov viac, ako v poradí druhý, dub letný zo Želiezoviec. Tretie miesto patrí ďalšiemu dubu letnému z Dubinného (okres Bardejov), ktorý má o 70 hlasov menej, ako jeho „kolega“.  Partnerom ankety Strom roka 2010 je Vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvá Artforum a ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť). Na ošetrenie stromov prispela Nadácia Slovenskej sporiteľne.         

Poslaním ankety, ktorej ôsmy ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Myslím, že sa jej to darí. Podľa doterajšieho poradia získali najviac hlasov staré, vzácne stromy, ktoré majú od 350 do 850 rokov, čo je úctyhodný vek. Nič však nie je rozhodnuté. Do uzávierky hlasovania máme takmer štyi týždne, ktoré môžu, tak ako aj minulý rok, nečakane zmeniť celkové poradie, “ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Zo 79 stromov, ktoré prihlásili do nakety ľudia z celého Slovenska, vybrala porota 12  finalistov. Najmladšia z nich je 35-ročná vŕba biela z Košíc, so zaujímavým plazivým  tvarom kmeňa  a konárov.   Najstarším  spomedzi finalistov  je 850-ročný dub letný  z Dubinného, ktorý patrí medzi najstaršie stromy v  Európe. O titul Strom roka 2010 sa uchádza aj 700-ročný tis obyčajný z Pruského, v ktorého tieni tvoril aj Hugolín Gavlovič.

Fotografie a príbehy stromov  – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk).  Hlasovať za svojho favorita môže každý,  prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare : Strom medzera a číslo stromu od 0-12), korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Anketa bude vyhodnotená 21.októbra 2010 a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2010. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, ďalší traja hlasujúci knižnými poukážkami v hodnote 50 eur od kníhkupectva Artforum.

 Dvanásť finalistov ankety Strom roka  2010

1 Lipa veľkolistá Detva  80 rokov
2 Topoľ osika Bratislava 90 rokov
3 Brest hrabolistý  Makov ( Čadca) 400 rokov
4 Buk lesný purpurový  Bratislava 90 rokov
5 Topoľ biely Strážske ( Michalovce) 200 rokov
6 Vŕba biela Trenčín 100 rokov
7 Hruška domáca  Banská Štiavnica 300 rokov
8 Tis obyčajný  Pruské (Ilava) 700 rokov
9 Vŕba biela  Košice 35 rokov
10 Dub letný Dubinné ( Bardejov) 850 rokov
11 Dub letný Želiezovce (Levice) 350 rokov
12 Pavlovnia plstnatá Trnava 50 rokov


  Kontakty:

Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica

Programový manažér Milan Hronec, tel. 048/414 54 78, 0905 266 043, hronec@ekopolis.sk

Príloha – Príbehy nominovaných stromov

Strom č.1. –  Lipa veľkolistá,  Detva, vek : 80 rokov, obvod kmeňa: 160 cm, výška : 16 m

Strom vyrástol pri studni, kde pôvodne stála prastará lipa. Pretože studňa mala veľmi kvalitnú vodu, ľudia postavili pri nej z vďačnosti kríž. Vo výške asi pol metra nad zemou mala lipa v kmeni otvor,  pravdepodobne po črepine z granátu. Otvor bol dlhé roky hniezdom pre spevavce, až kým sa stromu nepodarilo ranu zaceliť. Dnes je po nej už len jazva.

 Strom č. 2. –  Topoľ osika, Bratislava, vek : 90 rokov, obvod kmeňa: 473 cm, výška : 27 m 

Strom rastie v športovom areáli školy, ktorú navštevujú deti s telesným postihnutím. Vnímajú ho ako svoj talizman. Víta ich pri príchode do školy, poskytuje im tieň a útočisko v neľahkých v chvíľach.

 Strom č.3. –  Brest hrabolistý, Makov (Čadca), vek: 400 rokov, obvod kmeňa: 590 cm, výška : 30 m  

V súvislosti s brestom sa traduje, že kto sa trikrát dotkne jeho kmeňa, budú ho päť rokov obchádzať starosti. Asi aj preto navštevuje tento výnimočný strom toľko ľudí. Jeho kmeň aj konáre sú zvrásnené. Je to  možno aj tým, že strom preberá na seba rany a starosti ľudí…

Strom č.4 – Buk lesný purpurový,  Bratislava, vek: 90 rokov, obvod kmeňa: 325 cm, výška: 10 m   

Strom zaujme hneď na prvý pohľad farbou svojej koruny. Fialovo – purpurová farba sa vyníma medzi ostatnou zeleňou Medickej záhrady. Strom nominovali chlapci z fotografického krúžku.

 Strom č.5. –  Topoľ biely, Strážske ( Michalovce), vek: 200 rokov, obvod kmeňa: 9073 cm, výška: 45 m

Tento topoľ je posledný rastúci z pôvodne  vysadených stromov pri zakladaní parku. Jeho vek je viac ako 200 rokov. Je najväčší zo stromov a dominuje najrozsiahlejšiemu chránenému parku východného Slovenska.

Strom č.6 – Vŕba biela, Trenčín, vek: 100 rokov, obvod kmeňa: 465 cm, výška:18 m 

Zachovanie vŕby je výsledkom citlivého prístupu architekta novej budovy, ktorý prispôsobil jej polkruhový tvar majestátnemu stromu –  čo je v našich podmienkach ojedinelý jav. Mohutná  stará lipa a  moderná architektúra konca 20. storočia tu vo vzájomnej symbióze vytvárajú harmonický priestor. Strom bol v auguste 2008 poškodený pri veternej smršti, ale po ošetrení sa teší  dobrému zdraviu.

Strom č.7. – Hruška domáca, Banská Štiavnica, vek: 300 rokov, obvod kmeňa: 297 cm, výška : 16 m

Hruška pripomína svojim tvarom bonsaj. Na dvoch častiach jedného stromu rastú hrušky dvoch rozdielnych odrôd. Svojim majiteľom v čase kvitnutia pripomína nevestu bez ženícha.

Strom č.8. – Tis obyčajný, Pruské (Ilava), vek : 700 rokov, obvod kmeňa: 450 cm, výška : 15 m

Predpokladá sa, že tis bol zasadený v čase vzniku miestnej farnosti, v roku  1221. Nominovaný tis poskytuje okrem tieňa aj nezabudnuteľný estetický a duchovný zážitok. Šírka koruny je väčšia ako jeho výška. Stromy  nazývajú miestni Gavlovičove tisy, pretože pod nimi písal svoje básne františkánsky kňaz a spisovateľ Hugolín Gavlovič.

Strom č.9. – Vŕba biela, Košice, vek : 35 rokov, obvod kmeňa: 330 cm, výška : 10 m

Vzhľad stromu je zaujímavý a jedinečný svojim hadovitým tvarom kmeňa a konárov. Vŕba sa doslova „rozvalila“  na trávniku. Pre Košičanov je strom dôležitý, pretože plní funkcie ako preliezačka či bunker pre deti, miesto stretávania pre mládež či ako originálny solitér, aký inde nenájdete.

 Strom č.10. – Dub letný, Dubinné ( Bardejov), vek : 850 rokov, obvod kmeňa: 733 cm, výška : 25 m

Nepochybne ide o jeden z najstarších dubov v Európe. Strom prežil mnohé úskalia, často mu išlo o život. Naposledy, keď ho vinou nezodpovedných úradníkov vyradili zo zoznamu štátom chránených stromov. Domáci veria, že po odbornom ošetrení v roku  2007 bude dub ešte dlho reprezentovať nielen svoju obec, ale aj región a krajinu, v ktorej vyrástol.

 Strom č.11. – Dub letný,  Želiezovce (Levice), 350 rokov, obvod kmeňa: 570  cm, výška : 20 m

Dub je jedným z posledných pozostatkov pôvodného lesa, kde bol v roku 1875 zriadený anglický park. Stromy mala vo veľkej  úcte rodina Esterházyovcov, majiteľov panstva. Často pod nimi trávili voľný čas, mnohé ich rodinné fotografie sú práve z tohto parku pri duboch. Pri svojich cestách na poľovačky sa tu neraz zastavil aj Franz Sacher, autor slávnej viedenskej torty. Želiezovčania prechovávajú k dubom veľkú úctu a hrdosť, ako k pamiatkam dávnej histórie.

 Strom č.12.- Pavlovnia plstnatá, Trnava, vek : 50 rokov, obvod kmeňa: 360 cm, výška : 18 m  

Tento monumentálny a u nás zriedkavo rastúci strom možno v čase kvitnutia prirovnať k nádherne rozkvitnutej fialovej kytici. Hodnota stromu je znásobená tým, že rastie v poľnohospodársky intenzívne využívanej krajine,  kde najbližšou oázou zelene sú až Malé Karpaty, vzdialené asi 20 km.

 

 

 

 

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.