V Arboréte Mlyňany sa stretli odborníci na tému regeneratívneho poľnohospodárstva


17. októbra 2024 sa v Arboréte Mlyňany uskutočnil Deň Pre Pôdu. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska a zahraničia. Súčasťou podujatia boli odborné prednášky, odštartovanie Platformy Pre pôdu i krst no till sejačky.

„Regeneratívne poľnohospodárstvo je v našich podmienkach inovatívny prístup k pôde a produkcii poľnohospodárskych produktov. Skúsenosti u nás aj v zahraničí ukazujú, že tento prístup okrem toho, že je ekonomicky zmysluplný, vedie k zásadnému zlepšeniu kvality pôdy a vďaka návratu mikroorganizmov do pôdy v nej dokáže viazať aj významné množstvo uhlíka. To je dôležité v kontexte klimatickej krízy, ktorá má na spoločnosť stále zásadnejšie dopady,“ uvádza Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Nadácia Ekopolis sa tému regeneratívneho poľnohospodárstva venuje od roku 2021. Dlhodobým cieľom je podpora diskusie o udržateľnom využívaní krajiny a opatreniach na zvýšenie jej odolnosti voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy. Po úspešných odborných seminároch na tému Regeneratívne poľnohospodárstvo: Odpoveď na klimatickú zmenu a globálnu krízu? a taktiež Poľný deň udržateľného poľnohospodárstva vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, s.r.o. – Kolíňany sa uskutočnil 17. októbra 2024 v Arboréte Mlyňany Deň Pre pôdu. Podujatia sa zúčastnilo 60 účastníkov, zástupcov z ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska i zahraničia.

Doobedný program tvorili odborné prednášky a predstavenie rovnomennej neformálnej platformy Pre pôdu priamo v kaštieli uprostred arboréta. Na podujatí vystúpil prof. Pavol Findura, PhD. z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU Nitra, ktorý sa venoval téme vplyvu techniky a technológií na zmenu stavu pôdy. Následne Daniel Ács z Bioeconomy Cluster predstavil Európske projekty pre zdravú pôdu. Z nórskej univerzity Høgskulen for Grøn Utvikling (University College for Green Development) sa predstavili Johan Barstad a Rhys Evans s témou regeneratívneho záhradníctva. Ivan Fabián zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa venoval téme Priame platby a hospodárenie na pôde. Lýdia Frešová z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predstavila skúsenosti, realizované a plánované formy podpory pre slovenských farmárov.

Platforma Pre pôdu

V závere doobedňajšieho programu bola slávnostne odštartovaná Platforma Pre pôdu, ktorej cieľom je podporiť rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku a tak napomôcť implementácii týchto technológií a ich princípov do praxe.

„Našimi odbornými partnermi a zakladateľmi tejto platformy sú spoločnosť Nestlé, Arborétum Mlyňany SAV, Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU v Nitre a Bioeconomy Cluster. Na tejto problematike spolupracujeme aj s mnohými farmármi, výskumnými organizáciami a inštitúciami v SR, ako sú napríklad NPPC, NLC a MPRV SR. Pridať sa k nám môže ktokoľvek so záujmom o regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo,“ dopĺňa Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Platforma ponúka priestor na združovanie, zdieľanie odborných informácií a skúseností výskumníkov, odborníkov a poľnohospodárov, ktorí s týmito princípmi už pracujú, alebo sa snažia o ich zavedenie do svojich pracovných postupov.

„Žiadna zmena sa nezaobíde bez odvahy a tiež pokusov. Prínosom Platformy je, že je to miesto na zdieľanie skúseností a know-how priamo medzi poľnohospodármi. Táto výmena potom môže prispieť k rýchlejšiemu rozvoju regeneratívneho poľnohospodárstva na Slovensku a aj vďaka zdieľaniu skúseností nemusí každý poľnohospodár objavovať už objavené. Rozhodne dôležitá je aj možnosť obrátiť sa na odborníkov okolo Platformy, ktorí môžu poradiť v najrôznejších oblastiach. Verím, že Platforma prispeje k rýchlejšiemu a ľahšiemu prechodu na udržateľnejší spôsob hospodárenia,“ dopĺňa Martina Šilhánová zo spoločnosti Nestlé.

Living Lab

Poobede pokračovalo podujatie v areáli Arboréta Mlyňany v Živom laboratóriu (Living Lab). Ide o spoločný projekt Slovenskej akadémie vied a Nadácie Ekopolis. Peter Ferus z Arboréta Mlyňany predstavil projekt Living Lab, ktorý bude jedným z prvých demonštračných centier svojho druhu na Slovensku, kde sa komplexne na jednom mieste budú uplatňovať princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva.

„V rámci programu sme slávnostne predstavili unikátnu bezorebnú sejačku Weaving, ktorú si budú môcť zapožičiavať farmári na vyskúšanie na ich vlastných poliach. Takto chceme sprístupniť moderné technológie pre regeneratívne poľnohospodárstvo aj pre menších farmárov,“ uzatvára Martin Gálik.

Podujatie bolo súčasťou projektu podporeného z Deutsche Bundesstiftung Umwelt a z Fondu pre bilaterálne vzťahy v rámci Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014 – 2021.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.