V roku 2024 obnovíme viac ako 150 km turistických a cykloturistických trás
V tomto roku sa vďaka podpore značky Horalky a Nadácii Tesco podarí obnoviť turistickú infraštruktúru v 11 lokalitách, a to v celkovej hodnote 18 700 eur.
Už 16 rokov realizuje Nadácia Ekopolis program Živé chodníky, ktorého cieľom je obnova, oprava či údržba turistického a cykloturistického značenia, ako aj oddychových a atraktívnych miest pre turistov.
„Tak ako každý rok, aj v tomto roku program Živé chodníky podporuje veľmi užitočné projekty obnovy turistických a cykloturistických trás s vysokou pridanou hodnotou. Kvalitné značenie a dobrá infraštruktúra turistických a cykloturistických trás je síce nenápadným, ale veľmi význam prvkom udržateľného miestneho rozvoja a sme radi, že pomáhame značkárom a miestnym komunitám nielen v atraktívnych a známych turistických destináciách, ale aj v málo známych lokalitách. V tomto roku je naša podpora o to dôležitejšia, že pomáha aspoň v malej miere zvládnuť výpadok tohtoročnej štátnej podpory obnovy značenia,“ uvádza Ján Roháč, programový manažér programu Živé chodníky v Nadácii Ekopolis.
V roku 2024 mieri podpora do týchto 11 lokalít:
- Veporské vrchy – projekt Obnova TZT číslo 0812 Chocholná – Drahová a stavba mostíka ponad potok Chocholná – Klub slovenských turistov Lučenec postaví drevený mostík cez potok Chocholná a obnoví značenie na turistickej trase v úseku Chocholná – Drahová v dĺžke 21,5 km.
- Južný Zemplín – Chodník k najnižšiemu miestu Slovenska – KST Slávia Stropkov vyznačí turistický chodník k najnižšiemu miestu Slovenska.
- Klokočov (Kysuce) – projekt Živé chodníky v Klokočove – OOCR Kysuce obnoví značenie na úsekoch 3 turistických trás, čo je spolu 38 km, opravia informačné tabule a umiestnenia lavičky.
- Ondavská vrchovina – projekt Obnova turistického značenia, úprava lokalít – KST Stropkov obnoví značenie na úsekoch 2 turistických chodníkov (45 km). Upravia a sprístupnenia studničky nad obcou Vojtovce a zároveň obnovia prístrešok a ohnisko na kopci Baňa.
- Chočské vrchy – projekt Obnova senníka na Dubovských lúkach – OZ Sloboda v pohybe obnoví tradičný senník ako prístrešok pre turistov. Zároveň obnovia aj značenie na vrch turistického chodníka na vrch Predný Čebrať.
- Slanské vrchy – projekt Zlepšenie okolia obce Slančík – Dobrovoľníci v obci Slančík obnovia značenie turistickej trasy v dĺžke 10 km. Obnovia a vylepšia taktiež cykloturistický prístrešok v obci, okolie prameňa Sv. Floriána a spravia nové posedenie pri prameni riečky Slančík.
- Slovenský kras – projekt Vylepšenie trás v Slovenskom krase – SCK Slovenský kras vylepší náučný chodník Krasové javy Hôrky, vyčistí danú trasu, spraví nové schodíky a lavičky. A zároveň obnovia značenie cykloturistickej trasy v dĺžke 24 km.
- Turiec – projekt Obnova Cyklookruhu po Turčianskych rozhľadniach – Zástupcovia a dobrovoľníci z občianskeho združenia TBS JUS obnovia maľované cykloturistické značenie a cykloturistické stĺpiky na trasách 8413 a 2415. Zároveň opravia strechu, drevené prvky a mobiliár rozhľadne Na Tŕní a taktiež natrú ochranným náterom pochôdzne časti 5 rozhľadní.
- Štiavnické vrchy – projekt Obnova Žibritovského chodníka – Zástupcovia Mestských lesov Krupina vybudujú 3 mostíky cez potok Bebrava, opravia 4 lavičky a 2 stoly na turistickom chodníku. Zároveň obnovia značenie na chodníku TZT 5506.
- Veľká Fatra – projekt Obnova prameňa Bystrice – Zástupcovia organizácie BB-Expo obnovia informačný panel a maľovanú mapu s rámom pri prameni Bystrice. Taktiež obnovia 2 smerovníky vrátane nových tabuliek.
- Slovenský raj – projekt Chodník cez Tiesninu – Zástupcovia organizácie Zelená Hora obnovia ohnisko, umiestnia 6 drevených lavíc, 2 turistické stĺpy a opravia turistický prístrešok. Zároveň vybudujú mostík cez prameň a obnovia značenia chodníka.
„Horalky sú tradičnou slovenskou značkou, ktorá už desaťročia prináša radosť a sladkú chuť do života našich zákazníkov. Sme hrdí na to, že môžeme byť súčasťou komunity a prispievať k jej rozvoju. Partnerstvo s Nadáciou Ekopolis nám umožňuje aktívne sa podieľať na ochrane a zveľaďovaní prírodných krás našej krajiny. Verím, že podpora projektov na obnovu turistických a cykloturistických trás prispieva nielen k ochrane životného prostredia, ale aj k zvýšeniu kvality života našich občanov. Našou spoločnou víziou je Slovensko, kde sa ľudia môžu tešiť z krásnej prírody a bezpečne využívať kvalitné turistické a cykloturistické trasy. Som presvedčený, že každý kilometer obnovenej trasy prispieva k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu našich občanov,“ dopĺňa Tomáš Králik, marketing manager značky Horalky.
Program Živé chodníky vznikol v roku 2008, pričom pôvodne podporoval iba projekty v národných parkoch. Od roku 2012 je program zameraný na celé Slovensko. V priebehu rokov 2008 – 2023 bolo prostredníctvom programu Živé chodníky obnovených celkovo už 1 220 km turistických a cykloturistických chodníkov a na nich desaťtisíce maľovaných značiek a stovky smerovníkov.
„Sme nesmierne hrdí, že môžeme podporiť projekt Živé chodníky a pomôcť pri obnove viac ako 150 km turistických a cykloturistických trás. Veríme, že kvalitná a bezpečná infraštruktúra prispieva nielen k rozvoju turizmu, ale aj k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu našich komunít a poskytuje príležitosť na objavovanie krás Slovenska,“ uvádza Katarína Pšenáková, správkyňa Nadácie Tesco.
Viac informácií nájdete na tomto odkaze.