Do Ankety Strom roka môžete prihlásiť svoj obľúbený strom do konca apríla


V 16. ročníku súťaže Strom roka môžete ešte do 30. apríla využiť šancu na nomináciu stromu, ktorý je pre Vás výnimočný. Cieľom súťaže je vzbudiť záujem o životné prostredie, predovšetkým zviditeľniť staré, majestátne a vzácne stromy. Prihlasovať stromy do súťaže môžu mestá, obce, školy, organizácie i jednotlivci. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne a patronát nad súťažou po siedmy krát drží spevák Peter Lipa.

Stromy je možné prihlásiť cez elektronický formulár Nadácie Ekopolis, alebo klasickou papierovou formou do 30. apríla 2018. Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov.  Verejné hlasovanie spustíme začiatkom júla na letnom festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2018. Novinkou tohto ročníka je INSTAGRAM súťaž, ktorá bude prebiehať práve počas spomínaného festivalu.

Fotografie spolu s príbehmi stromov – finalistov zverejníme na našej webovej stránke www.ekopolis.sk. Ako už tradične, hlasovať sa môže prostredníctvom hlasovacieho lístka, SMS-kou, na našom webe, alebo aj na sociálnej sieti Facebook cez našu fanpage Nadácie Ekopolis,“ hovorí Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výsledky hlasovania  budú zverejnené  v októbri, pričom strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018 a bude reprezentovať Slovensko v európskej súťaži Európsky strom roka.  Víťazný strom získa odborný dendrologický posudok od arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy na 2. a 3. mieste získajú peňažnú odmenu v hodnote 300 eur na ošetrenie  alebo na úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Ceníme si spoluprácu s Medzinárodnou arboristickou spoločnosťou (ISA Slovensko), ktorá aj tento rok bezplatne ošetrí ďalšie stromy. Navyše ošetrovania budú prebiehať za prítomnosti verejnosti, študentov a žiakov škôl, čím prispejeme k osvete ochrany stromov.“ dopĺňa Milan Hronec. Ďalšou novinkou je aj odborný seminár pre zástupcov samosprávy a úradníkov v 3 mestách.

Okrem Nadácie Slovenskej sporiteľne a ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť) anketu ďalej podporili – Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2018 sú zverejnené na TU.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.