Nadácia Ekopolis vyhlásila 5.ročník programu PrieStory


Už 5. ročník grantového programu PrieStory, zameraného na úpravu verejných priestranstiev, vyhlásila dnes Nadácia Ekopolis. O podporu sa v otvorenom grantovom kole môžu uchádzať skupiny občanov z miest a obcí a mimovládne organizácie. Žiadatelia majú šancu získať okrem finančnej podpory 150 tisíc korún na projekt aj  technickú pomoc a poradenstvo pri jeho realizácii. Termín uzávierky prijímania žiadostí je 20. október 2008. Dlhodobým partnerom programu je ČSOB Finančná skupina.

„Prioritou 5.ročníka programu sú priestranstvá oživujúce vzťahy. Myslíte tým najmä vytváranie a obnova priestorov na zaujímavé podujatia, úprava parkov, nábreží a námestíčok, aby slúžili na organizovanie atraktívnych kultúrnych a športových podujatí,“ upresnila Martina Paulíková, manažérka programu.

Cieľom programu je podporovať účasť ľudí na plánovaní, vytváraní a skrášľovaní verejných priestorov a zlepšovaní prostredia, v ktorom žijú. Zabezpečením potrebného vzdelávania, poradenstva a financií chceme pomôcť vytvárať verejné priestory, ktoré budú navrhnuté, vybudované a udržiavané samými obyvateľmi okolitých štvrtí a domov.

“Snahou ČSOB Finančnej skupiny je podpora takých projektov, ktoré majú dlhodobý dopad nielen na životné prostredie, ale i komunitu a vzťahy v nej. Aj preto sme sa rozhodli pre partnerstvo na programe už po piatykrát.“  Terézia Molnár Copláková, riaditeľka útvaru Public Relations ČSOB, a.s.

Podmienky a kritériá
grantového programu záujemcovia nájdu na internetovej stránke www.priestory.sk. Úspešných uchádzačov o grant nadácia zverejní v médiách a na webovej stránke grantového programu.

Lektorskú pomoc počas programu PrieStory budú poskytovať skúsení lektori z nezávislej organizácie Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS) Bratislava.

Názov grantového programu PrieStory je odvodený od myšlienky, že miesta, ktoré nás obklopujú, nás ovplyvňujú. Ak nám na nich záleží, môžeme ich zmeniť. Každé zmenené miesto má potom svoj príbeh. Tak vznikajú PrieStory – miesta, ktoré spájajú ľudí.


V 1. ročníku PrieStory 2005 sa zrealizovalo päť projektov: v Žiline, Zvolene, Nitre, Bratislave – Petržalke a Leviciach. V období 2006 až jar 2007 boli upravené ďalšie štyri priestranstvá:  v Pezinku, Kežmarku, Bratislave – Rusovciach a Nových Zámkoch. Do konca roka 2007 boli skrášlené priestranstvá v Pruskom, Rajci, Rimavskej Sobote a Stančínskej Roztoke. Tento rok budú dokončené projekty  v Banskej Bystrici, Kalnej Roztoke, v Pohorelej, Tesároch a Trstenej, kde tiež dostali aktívni  ľudia šancu zrealizovať svoje nápady a zmeniť zanedbané verejné priestranstvá na príjemné a bezpečné miesta.

Viac informácií: Martina Paulíková, manažérka programu PrieStory, 0915  811 195, paulikova@ekopolis.sk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.