2. ročník projektu ENVIROvzdelávanie mladých prebehne na deviatich stredných školách po celom Slovensku


Nadácia Ekopolis, vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, môže aj v roku 2018 uskutočniť ďalší ročník environmentálneho vzdelávania pre študentov gymnázií a odborných stredných škôl po celom Slovensku. Tento rok môžu zvíťaziť až tri školy, ktoré získajú každá po 1000 eur na realizáciu nápadov svojich žiakov. 

Program je nastavený presne v duchu udržateľného odporúčania:“ Mysli globálne, konaj lokálne.“ Študenti absolvujú teoretickú prípravu na tému globálnych klimatických zmien a ich dopadov na kvalitu nášho života a v praxi si vyskúšajú realizáciu konkrétnych adaptačných opatrení vo svojom bezprostrednom  okolí.

Cieľom projektu ENVIROvzdelávanie mladých je zorganizovať environmentálne vzdelávanie na tému Adaptácia na zmenu klímy na stredných školách na Slovensku. Tento rok sa nám podarilo osloviť až 9 škôl, a to z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna, Rimavskej Soboty, Banskej Štiavnice, Prešova a Košíc.“ uvádza Milan Hronec, lektor a programový manažér Nadácie Ekopolis.

Súčasťou vzdelávania je prednáška od Juraja Mesíka o globálnych problémoch, klimatických zmenách a životnom prostredí. „Napriek tomu, že zmeny klímy budú mať zásadný vplyv na životy nastupujúcej generácie na Slovensku i po celom svete, náš školský systém stále ponecháva túto tému „života a smrti“ bokom. Týmto projektom sa snažíme aspoň trochu tento deficit vyrovnať a niekoľkým školám dať navyše aj príležitosť odskúšať si niektoré praktické opatrenia adaptácie na zmeny klímy „na vlastnej koži“,“ približuje lektor Juraj Mesík.

V úspešnom, minuloročnom pilotnom ročníku boli zapojení študenti zo 6 stredných škôl, ktorí okrem vzdelávania mohli získať cenu 1000 eur pre svoju školu. Odborná komisia vybrala ako víťaza Gymnázium J.G. Tajovského v Banskej Bystrici s projektom Tajovského kontrabetonáž, kde študenti svojpomocne spravili betónové nádvorie gymnázia zelenším, príjemnejším, atraktívnejším a hlavne ekologickejším.

„Sme veľmi radi, že sa pilotný projekt ENVIROvzdelávanie minulý rok osvedčil a oslovil študentov po celom Slovensku. Aj vďaka tomu vieme, že mladí ľudia sú kreatívni, zaujímajú sa o envirotémy a podporiť ich prácu sa oplatí. Videli sme ich nasadenie aj konkrétne výsledky, ktoré zlepšujú životné prostredie v lokalitách, kde žijú. Preto sme s radosťou podporili aj ďalší ročník 2018 a tešíme sa na to, čo prinesie.“ Lenka Križanová, špecialistka z Nadácia Slovenskej sporiteľne.

 

 

Podrobné informácie o pripravovanom ENVIROvzdelávaní nájdete TU.

 

 

Viac informácií poskytne programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec,  048 / 470 10 95, 0911 452 457, hronec@ekopolis.sk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.