Minulé ročníky
2022 - Dub letný - Dračí dub (Quercus robur)
Vek stromu: 700 rokov, Obvod kmeňa: 677 cm, Výška stromu: 18 m
- Les v katastri obce Lozorno, okres Malacky, Bratislavský kraj
- Dračí dub: Strom dostal pomenovanie vďaka svojej mohutnosti a výzoru. Pripomína sediaceho draka a jeho kôra je drsná a zjazvená ako z bájnych súbojov drakov. Ale nikto sa ho nebojí. Skôr naopak! Každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Je ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych - od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.
2021 - Buk lesný - previsnutý - Tatranský dáždnik (Fagus Sylvatica Pendula) 
- Lokalita: Starý Smokovec, okres Poprad, Prešovský kraj
- Vek: 70 rokov, Obvod kmeňa: 250 cm, Výška stromu: 13 m
- Tatranský dáždnik: Doposiaľ sa nikomu nepodarilo presne zistiť, kto a prečo tento strom zasadil. Pravdepodobne sa tak stalo v 50.rokoch vďaka študenti na čele s Bohdanom Wagnerom zo Záhradníckej školy v Ledniciach na Morave v rámci projektu ,,Veľké upratovanie“. A odkedy v centre Starého Smokovca vyrástla nevšedne šikmá budova Horskej záchrannej služby, ocitol sa strom pod ochrannými krídlami všetkých jej členov. Záchranári dokonca strom zachránili pred výrubom. I keď ide o najbežnejší strom Európy, vo Vysokých Tatrách z neho nájdeme veľmi málo kusov. Takýto krásne previsnutý je však len jeden a preto ho právom Tatranci označujú za dominantu či symbol Starého Smokovca.
2020 - Dub letný (Quercus robur) 
- Lokalita: Drnava, okres Rožňava, Košický kraj
- Vek: 700 rokov Obvod kmeňa: 528 cm, Výška stromu: 14 m
- Prastarý dub z Malej Pešti: Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli slávnych Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Práve tu sa v 40-tych rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely slávneho Reťazového mosta „Lánchíd“ v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest - Malá Pešť“. Dnes je tento krásny strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do slávnych dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií - stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670. Dnes okolo neho denno-denne chodia turisti, ktorí chcú navštíviť krásy Zádieľskej tiesňavy.
2019 - Jarabina oskorušová (Sorbus domestica)
Lokalita: Uzovská Panica
- Vek: 250 rokov, Obvod kmeňa: 295 cm, Výška stromu: 14 m
- Oskoruša bola vysadená pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie. Pre jej mohutnosť a dlhovekosť ju využívali ako hraničný strom medzi chotármi a neskôr aj ako signalizátor dobrej polohy pre výsadbu ovocia. Strom ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru, ktoré dozrievajú v polovici októbra. Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé, tajomné a vzácne. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty. Je však výzvou aj pre ďalšie generácie, aby existujúce stromy zachránili a objavili ďalšie, na ktoré sa už takmer zabudlo.
2018 - Lipa veľkolistá (Tilia Platyphyllos) 
- Lokalita: Kopčany, pri kostole sv. Margity Antiochijskej, okr. Skalica
- Vek: 235 rokov Obvod: 210 cm Výška: 20 m
- Na okraji chotára obce Kopčany, na tichej lúčke, stojí stará lipa a starý kostol. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík sv. Margity Antiochijskej z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku. Lipa a kostolík tvoria pre našu krajinu typickú sakrálnu dvojicu. Lipa svojimi koreňmi chráni hroby a zabudnuté príbehy predkov tohto územia z dôb Veľkomoravskej ríše. Šum lístia, spev vtákov a vôňa kvetov starej lipy dotvárajú neopísateľnú krásu a atmosféru tohto archeologicky a kultúrne významného miesta.
2017 - Jabloň domáca (Malus domestica)
- lokalita: Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom)
- vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m
- Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.
2016 - Platan javorolistý (Platanus hispanica)
- lokalita: Budatín, park pri Budatínskom hrade (okr. Žilina)
- vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m
- Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany - rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.
2015 - Ružová hruška (Ružovka)
- lokalita: Bošáca - Zabudišová, (okr. Trenčín)
- približný vek: 200 rokov, obvod: 231 cm, výška: 14m
Ružová hruška alebo skrátene Ružovka je typickou miestnou starou odrodou hrušky, ktorá rastie v Bošáci, v Zabudišovej a Novej Bošáci. Jej výskyt v iných lokalitách na Slovensku ani v Českej republike nebol zistený, o jej existencii sa nepíše ani v starých pomológiách. Zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. Má nezvyčajne krásny vzhľad a robí radosť okoloidúcim turistom prichádzajúcim do Zabudišovej zo susednej Ivanovskej doliny. Hruška je v čase kvitnutia lákadlom pre včely a poskytuje domov rôznym vtákom. Strom prešiel odborným ošetrením a každým rokom je obsypaný chutnými plodmi. Ružovka zo Zabudišovej je skutočným pokladom Bielych Karpát.
2014 - Moruša biela (Morus alba)
- lokalita: Senica (okr. Senica), vek: 200 rokov, obvod: 355 cm, výška: 20 m
- Jeden z najkrajších a najstarších stromov v Senici. Vznešená a majestátna dáma trpezlivo pozerá na svet okolo seba, ktorý sa jej pred očami neustále mení a pretvára. Seničania ju nazývajú aj majákom minulosti, ktorý na nás v tejto hektickej dobe žmurká svojim pokojom a trpezlivosťou.
2013 - Dub letný (Quercus robur L.)
- lokalita: Kremnica (okres Žiar nad Hronom), vek: 350 rokov, obvod: 537 cm, výška: 21 m
- Strom je súčasťou historickej záhrady MUDr. G.K.Zechentera a už z diaľky tvorí dominantu celej záhrady. Obyvatelia Kremnice prechovávajú k tomuto stromu veľkú úctu a hrdosť, ako k pamätníkovi a svedkovi dávnej histórie. K tomuto 350 rokov starému stromu sa viaže kus histórie starobylého banského a minciarskeho mesta Kremnica, ale aj rôzne príbehy a spomienky miestnych obyvateľov a dodnes je tichým svedkom udalostí tohto krásneho mesta.
2012 - Platan javorolistý (Platanus hispanica)
- lokalita: Komjatice - Komjatický park (okres Nové Zámky), vek : 138 rokov, obvod kmeňa : 930 cm, výška : 28 m.
- Komjatický platan je údajne najhrubší strom na Slovensku a jeden zo siedmich najväčších zástupcov flóry v Európe. Kedysi bol súčasťou areálu pri kaštieli, letnom sídle Grassalkovičovcov. Ten však bol zničený počas druhej svetovej vojny. Platan je najvýznamnejšou časťou prírodného dedičstva Komjatíc. Kvôli svojej grandióznosti, je častým maliarskym námetom. Maľovaný obraz časti stromu v životnej veľkosti zdobí aj vstupné priestory základnej školy.
2011 - Lipa malolistá (Tilia cordata Miller)
- lokalita: Lipany (okres Sabinov), vek : 320 rokov, výška: 23 m, obvod: 536 cm.
- Podľa historických údajov na mieste, kde boli založené Lipany v 11. storočí, rástol posvätný staroslovanský lipový háj, ako symbol slovanstva. Tento háj bol takmer celý vyrúbaný, ostalo len posledných sedem líp. Do 16. storočia sa mesto volalo " Sedem Líp", latinsky Septemthillis, maďarsky Héthárs. Spojenie medzi Lipanmi a lipami nie je len slovnou hračkou, ale skutočným príbehom, hlbokým vzťahom, ktorý si uvedomí každý vnímavý návštevník tohto malebného mesta. Dodnes má mesto sedem symbolických líp vo svojom erbe. Stovky živých líp rastie priamo v meste, ale aj v širšom okolí. Lipa pri kostole sv. Martina však patrí medzi najkrajšie a ľudia ju majú radi ako svoju “čestnú občianku mesta“.
2010 - Dub letný (Quercus robur)
- lokalita: Dubinné ( Bardejov), vek : 850 rokov, obvod kmeňa: 733 cm, výška : 25 m
- Nepochybne ide o jeden z najstarších dubov v Európe. Strom prežil mnohé úskalia, často mu išlo o život. Naposledy, keď ho vinou nezodpovedných úradníkov vyradili zo zoznamu štátom chránených stromov. Domáci veria, že po odbornom ošetrení v roku 2007 bude dub ešte dlho reprezentovať nielen svoju obec, ale aj región a krajinu, v ktorej vyrástol.
2009 - Topoľ čierny (Populus nigra)
- lokalita: Bratislava – areál Ekonomickej univerzity v Petržalke, vek: 84 rokov, obvod: 430 cm, výška: 40 m
- V lokalite, kde sa topoľ nachádza, boli vysadené stromy pre potreby remeselnej výroby korytárov, ktorí v Petržalke žili ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Topoľ prežil urbanizáciu Petržalky a dnes je ozdobou areálu univerzity.
2008 - Javor horský
- lokalita: Drietomy, výška : 22m, obvod kmeňa: 590 cm, vek : 180 rokov
- Javor tvorí dominantu kaštieľskeho parku v obci. V blízkej budove bola dlhé roky v prevádzke materská škôlka a pod jeho korunou sa viac ako 50 rokov hrávali deti. Aj dnes, keď už škôlku zrušili, je toto miesto vyhľadávané obyvateľmi obce a javor je prirodzenou súčasťou detského ihriska.
2007 - Hruška
- Hruška rastie na starej ceste medzi zvolenským a vígľašským hradom, blízko brodu cez potok Borovianka. Jej plody, malé hrušky hniličky, sú obľúbenou pochúťkou pre srnčiu a jeleniu zver, žijúcu v blízkych kopcoch Gorovec a Chabovec.
2006 - Hruška planá (Pyrus pyraster)
2004 2003
