Oskoruše pre vnúčatá
Vďaka grantovému programu Zelené oázy a občianskemu združeniu Ďarmoty sa v roku 2019 podarilo obyvateľom i dobrovoľníkom z obcí Golianovo a Čechynce vysadiť popri novej cyklotrase aleju zo vzácnych oskoruší. Zaslúžili si tým cenu najlepšieho projektu 13. ročníka celoslovenského grantového programu.
Počas októbrových hodových slávností vysadili dobrovoľníci z oboch obcí i priľahlého okolia 50 oskoruší pozdĺž novovybudovanej cyklotrasy Nitra – Vráble ako pripomienku vinárskej tradície i odkaz budúcim generáciám. Jednotlivé stromy si pod svoj patronát zobrali rodiny, ktoré ich pomáhali vysádzať a pri koreňoch mohli zanechať odkaz s fotografiou v zapečatených sklenených fľašiach. „Oskoruše nie len že sú nesmierne dôležité z krajinárskeho pohľadu, ale sú to veľmi vzácne a dlhoveké dreviny, pôvodne zo stredomoria. Sú veľmi odolné voči mrazu a preto sa uchytili aj v našich podmienkach. Pestujú sa však veľmi dlho a ťažko a preto sa prvých plodov dočkajú možno len tí najmladší účastníci výsadby o 20 – 30 rokov,“ približuje programový manažér programu, Milan Hronec.
Za tento projekt, ktorý v sebe skĺbil prospešnú vec pre životné prostredie s tradíciou a vytvoril akési puto medzi ľuďmi a prírodou, získali aktivisti ocenenie TOP projekt programu Zelené oázy 2019 a finančnú odmenu v hodnote 1000 eur. OZ Ďarmoty sa venuje obnove a zachovaniu kultúrnych aj pestovateľských tradícií známeho vinohradníckeho regiónu dlhodobo a preto tieto finančné prostriedky využije na podobné projekty pri postupnej obnove krajiny v jej tradičnom duchu.
Tento rok odborná grantová komisia posudzovala 123 prijatých žiadostí. Z nich v dvoch kolách napokon vybrala 23 finalistov. Medzi najzaujímavejšie projekty uplynulého ročníka patrí aj iniciatíva občianskeho združenia Tatry z Liptovského Mikuláša, ktoré spolu s dobrovoľníkmi vysadili viac ako 60 javorov na sídlisku Podbreziny, či vytvorenie zeleného átria v centre Banskej Bystrice z dielne CoWorking Banská Bystrica.
Grantový program Zelené oázy podporuje už viac ako jedno desaťročie aktívnych občanov v neziskových organizáciách, miestnych samosprávach, školských zariadeniach a centrách voľného času pri vytváraní, obnove alebo oživení ekologicky hodnotných lokalít a trás. Hlavným cieľom programu je podpora trvalej starostlivosti o environmentálne hodnotné lokality, a snaží sa reagovať na aktuálne témy, ktoré rezonujú v našej spoločnosti. „V novembri sme zároveň vyhlásili už 14. ročník programu Zelené oázy. V budúcom roku sa chceme zamerať na podporu biodiverzity – rozmanitosti života, a to najmä v mestskom prostredí a vytvoriť malým voľne žijúcim živočíchom podmienky vhodné pre život. Svoje projekty nám môžu žiadatelia posielať do 13. januára 2019,“ dopĺňa Milan Hronec.
Viac informácií nájdete na :
www.ekopolis.sk , www.oazy.sk a www.slovnaft.sk alebo Facebook.
Viac informácií poskytne i programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec, 048 / 470 10 95, 0911 452 457, hronec@ekopolis.sk.