V roku 2023 obnovíme takmer 50 km turistických a cykloturistických trás


Už 15 rokov realizuje Nadácia Ekopolis program Živé chodníky, ktorého cieľom je obnova, oprava či údržba turistického a cykloturistického značenia, ako aj oddychových a atraktívnych miest pre turistov. V tomto roku sa vďaka podpore značky Horalky podarí obnoviť turistickú infraštruktúru na  6 lokalitách.

„Program Živé chodníky je pre nás cenný najmä z dvoch dôvodov. Jednak sme radi, že pomáhame udržiavať tak dobrú vec, ako je turistické a cykloturistické značenie a drobné vybavenie trás, vďaka ktorým slovenskú prírodu a krajinu spoznávajú milióny turistov peši či na bicykli. A jednak má vďaka zanietenej dobrovoľníckej práci tento program skutočne vysokú efektivitu – dobrovoľníci urobia v teréne za tie isté peniaze násobne viac, ako by urobil komerčný dodávateľ,” uvádza Ján Roháč, programový manažér programu Živé chodníky v Nadácii Ekopolis.

Od roku 2014 program Živé chodníky realizuje Nadácia Ekopolis s podporou značky Horalky od Sedity. „Teší nás, že môžeme byť súčasťou skvelého programu Živé chodníky a tým sa podieľať na obnove a oprave turistických trás a cyklotrás. Ceníme si program Živé chodníky najmä pre to, že pomáha (cyklo)turistom zvyšovať kvalitu času stráveného v našej krásnej prírode a vytvára tak zážitky na celý život. Sme presvedčení, že aj vďaka tomuto je (cyklo)turistika na Slovensku na vzostupe a rodiny sa čoraz viac rozhodujú svoj voľný čas tráviť v prírode. Dá sa povedať, že Horalky zdieľajú rovnaké hodnoty, sú častým ‘parťákom’ turistov a zároveň sú národným pokladom, ktorý nás sprevádza takmer každý deň a spája generácie tak, ako aj naša krásna slovenská príroda,“ dopĺňa Tomáš Králik, marketing manager značky Horalky.

V roku 2023 mieri podpora do týchto 6 lokalít:

  • OZ Ferrata HZS Martinské Hole (Malá Fatra) vymení starý poškodený drevený most na zaistenej turistickej trase Ferrata HZS na Martinských holiach za nový oceľový most a obnoví turistické značenie na celej dĺžke trasy (4,2 km).
  • Združenie pre rozvoj horskej cyklistiky vytvorí oddychové miesto pri starom peknom židovskom cintoríne v Spišskej Magure a obnoví značenie na 7 km cykloturistickej trasy.
  • SZOPK Nízke Tatry obnoví 2 turistické prístrešky vo Vajskovskej doline a spraví nový drevený mostík cez Vajskovský potok, pretože starý most bol zničený prívalovými vodami. Zároveň obnoví turistické značenie na 7 km trás v oblasti.
  • Občianske združenie Sloboda pohybu obnoví vyhorenú kolibu vo Veľkej Fatre, ktorá bude využívaná pre nocľahy pre hrebeňovkách aj ako útočisko v zlom počasí. Ide o súčasť dlhodobého programu obnovy kolíb a senníkov na Slovensku. Súčasťou projektu je aj obnova 12 km turistickej trasy.
  • OZ Zelená hora, Hrabušice sa zameria na opravu 12 odpočinkových lavičiek na rôznych miestach národného parku a značenie na 16 km turistických trás v známych roklinách Suchá Belá, Piecky a Veľký Sokol.
  • OZ Telekia Vihorlat vylepší značenie prístupového turistického chodníka k Morskému Oku vo Vihorlate a postaví 2 mostíky na trase cez potok Okna.

Viac informácií o podporených projektoch nájdete TU.

Kontakt: Ján Roháč, programový manažér programu Živé chodníky v Nadácii Ekopolis, rohac@ekopolis.sk,  0905 240 137.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.