Online webináre
ZELENÝ EURÓPSKY PÁS (GREEN BELT) ako významný prvok paneurópskej ekologickej siete
8. apríl 2021 (štvrtok), od 9.30 do 11.30
Online, platforma ZOOM Webinars
Prezentácie z webinára:
- Stefan Fuchs (University of Vienna): Analýza konektivity v podunajskej časti koridoru „Green Belt“ (anglický jazyk)
- Peter Puchala (ŠOP SR – Správa CHKO Malé Karpaty): Návrh opatrení na zlepšenie konektivity v dotyku dunajského a karpatského biokoridoru
- Tomáš Olšovský (ŠOP SR – Správa CHKO Záhorie): Budúce výzvy a ohrozenia v súvislosti s konektivitou krajiny v pilotnom území projektu D2C
- Martin Mišík: Bratislavský Dunajský park – možnosť ochrany a udržateľného využívania časti Green Belt v Bratislave
Videozáznam z webinára bude zverejnený v najbližších dňoch.
Organizátori:
Nadácia Ekopolis
Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Malé Karpaty, Správa CHKO Záhorie
Kontext: Zelený európsky pás – Green Belt spája 24 krajín od rusko-nórskej hranice, pozdĺž baltického pobrežia, cez strednú Európu a Balkán až po Čierne more. Táto línia ako Železná opona rozdeľovala Európu takmer 40 rokov. Dnes je súčasťou paneurópskej ekologickej siete a významným prvkom zelenej infraštruktúry. Na Slovensku tvorí Green Belt 75 km úsek rieky Morava, kratší úsek Dunaja a intenzívnejšie využívané plochy pri Bratislave, ktoré zahŕňajú aj územie európskeho významu Sysľovské polia. V priebehu r. 2018 – 2021 v rámci medzinárodného projektu prebehlo mapovanie a hodnotenie konektivity krajiny v podunajskej časti Green Belt, ktoré sa zúčastnili aj slovenskí partneri a experti.
Cieľ seminára: prezentovať výsledky hodnotení a na ich náklade navrhnutých opatrení na zlepšenie konektivity medzi existujúcimi lokalitami Natura 2000 pozdĺž Zeleného európskeho pásu so zameraním na slovenský úsek a na prepojenie s ďalším významným prvkom ekologickej siete – Alpsko-karpatského koridoru.
Seminár je určený pre zástupcov verejnej a štátnej správy, správcov území, infraštruktúry a ďalších subjektov, ktoré rozhodujú o využívaní krajiny a povoľovaní činností s vplyvom na migráciu živočíchov resp. na konektivitu krajiny, ďalej pre zástupcov samospráv, vlastníkov a užívateľov pozemkov v priestore Záhoria a Malých Karpát, expertov v oblasti krajinného a územného plánovania, ekológie či využívania krajiny.
Čo je to Zelený európsky pás (The Green Belt)
Existencia Železnej opony, ktorá počas skoro 40 rokov delila európsky kontinent na západ a východ, umožnila paradoxne vznik výnimočnej ekologickej siete a žijúcej prírodnej pamiatky. Pozdĺž hraničného územia sa tiahne viac ako 12,500 kilometrov dlhý pás človekom často takmer nedotknutého územia od Barentsovho mora na rusko-nórskej hranici, pozdĺž baltického pobrežia, cez strednú Európu a Balkán až po Čierne more. Kedysi rozdelená Európa tak pomohla ochrane a rozvoju cenných biotopov, hraničné územie slúži ako útočisko mnohým ohrozeným druhom organizmov.
Výnimočná dôležitosť ekologického koridoru je zjavná: 40 národných parkov leží priamo pozdĺž Európskeho zeleného pásu a v 50 kilometrovom ochrannom pasme nachádzajúcom sa po oboch stranách zeleného pásu nájdeme viac ako 3,200 chránených území. Zelený pás prechádza takmer všetkými európskymi bio-geografickými regiónmi.
Už v 70-tych rokoch minulého storočia sa ochranári v niekoľkých krajinách Európy začali zaoberať prírodnými hodnotami tohto výnimočného územia. V roku 2003 vznikla potom iniciatíva Európsky zelený pás, kedy došlo k združeniu viacerých existujúcich regionálnych iniciatív. Dnes Zelený pás spája 24 krajín, je hlavnou časťou pan-európskej ekologickej siete a významnou časťou európskej zelenej infraštruktúry. Je symbolom cezhraničnej spolupráce a spoločným európskym prírodným a kultúrnym dedičstvom.
https://www.europeangreenbelt.org/
PREDCHÁDZAJÚCE WEBINÁRE
Webinár o fragmentácii krajiny a zabezpečení migrácie živočíchov
6. 10. 2020
V rámci projektu „DaRe to Connect – Podpora ekologického prepojenia Dunajského regiónu pozdĺž Zeleného pásu prostredníctvom území Natura 2000“ zorganizovala Nadácia Ekopolis a Štátna ochrana prírody SR webinár o zabezpečení migrácie živočíchov v krajine. Vzhľadom na obmedzenia kvôli COVID-19 sa webinár konal on-line. Zúčastnilo sa ho takmer 50 zástupcov samospráv, pracovníkov okresných úradov, ministerstiev a iných inštitúcií, ktoré rozhodujú o využívaní krajiny a povoľovaní činností s vplyvom na migráciu živočíchov resp. na konektivitu krajiny, experti v oblasti krajinného a územného plánovania či ekológie.
Seminár sa týkal predovšetkým priestoru medzi tzv. Green Belt a Malými Karpatmi, ktorý je pilotným územím v rámci projektu DaRe to Connect. Predstavené však boli aj iné podobne zamerané projekty a aktivity Štátnej ochrany prírody SR, ktorá v spolupráci napr. s WWF Slovensko nielen mapuje bariéry a koridory, ale vytvára aj praktický mapový portál využiteľný pri územnom plánovaní a rozhodovacej činnosti úradov.
Doterajšie výstupy z podrobného terénneho mapovania migračných bariér, ale aj migračných koridorov zvery na rozhraní Borskej nížiny a Malých Karpát predstavil Tomáš Olšovský zo Správy CHO Záhorie a Peter Puchala zo Správy CHKO Malé Karpaty. Tieto spolu s údajmi z databáz ŠOP SR, ale aj iných inštitúcií boli následne podkladom pre návrhy a odporúčania na zlepšenie podmienok migrácie predovšetkým veľkých druhov cicavcov v tomto priestore. Keďže opatrenia budú mať miestne vplyv na využívanie krajiny, bude ich potrebné prerokovať aj s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov v priestore Záhoria a Malých Karpát. To bude ďalšia aktivita v rámci projektu, ktorý by mal končiť v roku 2021.
Prezentácie z webináru:
- Zlatica Csontos Šimoňáková_Karpatský dohovor
- Barbora Immerová_Informácie o projektoch ConnectGreen_TransGreen
- Ján Černecký_Úvod do problematiky migračných koridorov a bariér
- Ján Kadlečík_projekt CentralParks
- Peter Puchala_projekt_DaRe to Connect
- Tomáš Olšovský_Výsledky mapovania migračných bariér a odporúčania_Záhorie_Malé Karpaty
Zoznam účastníkov a program webináru:
- zoznam účastnikov_webinár D2C_6_10_2020
- D2C_pozvanka pracovne stretnutie 6_10_2020_konektivita krajiny