Dobrý sused: Škola kajaku vo Vrakuni učí deti o vodáctve i prírode


Asociácia športových klubov Inter Bratislava získala na jar tohto roka v grantovom programe Dobrý sused podporu na realizáciu projektu Škola kajaku. Voľnočasová aktivita, ktorú majú možnosť deti robiť vo svojom blízkom okolí, mala úspech aj u ich rodičov.

Projekt Škola kajaku bol pre mňa veľkou výzvou. Od útleho detstva som robila rýchlostnú kanoistiku a potom som sa venovala raftingu. Na vode a vo vode som naozaj ako doma. Mám rada  prácu s deťmi, čo ma motivovalo venovať sa im vo voľnom čase. Športom ich chcem viesť k zdravému životnému štýlu a kto vie, možno sa mi podarí vychovať budúcich olympionikov,“ uvádza Monika Kebísková, koordinátorka projektu a majsterka sveta v raftingu.

Hlavným cieľom Školy kajaku bolo podporiť športovanie u detí, zoznámiť ich s krásami vodáckeho športu a vzdelávať o prírode a vodných tokoch v ich okolí. Do projektu sa významne zapojili aj rodičia detí: „Pre Školu kajaku som pomohol vytvoriť náučný chodník, ktorý viedol cez les vo Vlčom Hrdle smerom do lodenice. Deti tak cestou k vode mali možnosť naučiť sa niečo o okolitých lužných lesoch a Dunaji,“ hovorí Dušan Demovič, jeden z rodičov mladých kanoistov.

Súčasťou projektu boli aj rôzne iné aktivity ako školenie prvej pomoci, či splavy po Dunaji pre celé rodiny.

Školu kajaku absolvovalo koncom minulého školského roka 243 detí vo veku 7-14 rokov zo základných škôl vo Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a Ružinove. Do projektu bolo zapojených 17 dobrovoľníkov z blízkeho okolia, primárne z Vrakune. Počas letných prázdnin zorganizoval predkladateľ projektu Kanoistický klub AŠK Inter Bratislava aj denný vodácky tábor a keďže je projekt Školy kajaku úspešný, bude pokračovať aj v novom školskom roku.

Grantový program Dobrý sused, v ktorom dostal projekt podporu, spustila spoločnosť Slovnaft v spolupráci s Nadáciou Ekopolis v októbri 2018. Jeho cieľom je podpora komunít žijúcich v okolí bratislavskej rafinérie. V prvej fáze programu získalo grant 6 žiadostí v celkovej sume 14 368 eur.

Grantová výzva je naďalej otvorená a prijíma projektové návrhy priebežne až do vyčerpania finančných prostriedkov (celková vyčlenená suma je 25 000 eur). Občania, samosprávy a organizácie v mestských častiach Vrakuňa, Podunajské Biskupice a v obci Rovinka majú  možnosť skvalitniť svoje okolie a získať pre svoj nápad grant až do výšky 4000 eur. Podporené projekty musia byť zrealizované do 3 mesiacov od pridelenia grantu.

Bližšie informácie o kritériách programu a formulár žiadosti nájdu žiadatelia na www.slovnaftludom.skwww.ekopolis.sk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.