Nadácia Ekopolis bola partnerom podujatia HUMAN FORUM 2016


HUMAN FORUM 2016 – medzinárodné diskusné fórum sa uskutočnilo už po tretíkrát v Banskej Bystrici

Občianska platforma NIE V NAŠOM MESTE! v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a občianskym združením Centrum komunitného organizovania zorganizovali v poradí už 3. ročník podujatia HUMAN FORUM.

Cieľom podujatia, ktoré sa uskutočnilo 7. a 8. decembra 2016 v Banskej Bystrici, bolo vytvoriť priestor pre zástupcov štátnych inštitúcií a samosprávy, akademikov, občianskych aktivistov, študentov, učiteľov, novinárov, politikov, predstaviteľov cirkví ale aj pre širokú verejnosť, aby sa spoločne pokúsili sformulovať odpovede na otázky súvisiace so stavom ľudských práv v našej spoločnosti, ako aj na otázku, či je obava z nárastu extrémizmu a radikalizácie spoločnosti opodstatnená.

Podujatie sa konalo pod záštitou verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska, rektora Univerzity Mateja Bela Vladimíra Hiadlovského, dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Branislava Kováčika. Po slávnostnom otvorení nasledovala panelová diskusia na tému Akým smerom sa vyvíja demokracia v európskej a slovenskej spoločnosti. Pozvanie prijali aj veľvyslanci Nórska, USA a Veľkej Británie, ktorí taktiež vystúpili na podujatí s krátkym príhovorom.

„Súčasťou prvého dňa bolo aj odovzdanie ocenenia mimoriadneho činu v humanizácii spoločnosti – Cena Human Fora a vystúpenie multižánrovej speváčky a zástankyne rôznych kultúr, náboženstiev a práv príslušníkov všetkých etník sveta Janky Orlickej a orchestra Jána Berkyho Mrenicu ml.,“ uvádza Csilla Droppová, koordinátorka organizačného tímu.

Prvý deň medzinárodného diskusného fóra zavŕšila Ekumenická bohoslužba v Katedrále svätého Františka Xaverského.

Druhý deň podujatia začal na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB panelovou diskusiou na tému Radikalizácia versus poznanie a kritické myslenie. Paralelne prebiehalo divadelné predstavenie List čiernemu synovi v Bábkovom divadle na Rázcestí a prehliadka dokumentárnych filmov „Nový nacionalizmus v srdci Európy“ a diskusia s autorom Tomášom Rafom vo Filmovom klube v Múzeu SNP.

„Je nám cťou, že pozvanie na HUMAN FORUM prijal aj pán prezident SR Andrej Kiska, ktorý vystúpil na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB s krátkym príhovorom,“ dopĺňa Csilla Droppová.

V poobedných hodinách prebiehal vzdelávací program pre základné a stredné školy v oblasti výchovy k tolerancii a znižovaniu rastu extrémizmu a rasizmumedzi mladými, ktorý viedol programový riaditeľ Sokratovho inštitútu Rado Sloboda.

Podvečer druhého dňa medzinárodného diskusného fóra uzatvorila diskusia novinára a spisovateľa Martina Milana Šimečku s voličom ĽSNS o spoločenskom vývoji na Slovensku. V Bábkovom divadle na Rázcestí následne prebiehala diskusia Michala Havrana s hosťami na tému Sú mainstreamové médiá v kríze? Veria ľudia viac alternatívnym médiám a sociálnym sieťam?

Celé dvojňové podujatie uzatvoril o 20. hodine ľudskoprávny kultúrny večer v Centre nezávislej kultúry Záhrada pod názvom Pocta ľudskosti.

Sprievodným podujatím bola aj fotografická výstava významného slovenského fotografa a reportéra Andreja Bána s názvom „Na ceste…“. Výstava bude prístupná od 7. decembra 2016 do 20. januára 2017 v galérii Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Partnermi podujatia boli Mesto Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, EEA grants, Nadácia Ekopolis, Global Fund for Community Foundations, Komunitná nadácia Zdravé mesto, Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, cult-E Európska kultúra o.z., Záhrada – CNK, Štátna vedecká knižnica, Múzeum SNP a Bábkové divadlo na Rázcestí.

 

Viac na www.humanforum.sk a www.facebook.com/humanforumsk.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.